Ziya-sakir-yilmaz-ile-etkin-zaman-yonetimi
Kalemimden

Ziya Şakir Yılmaz İle Etkin Zaman Yönetimi

Herkese merhabalar; önceki yazımda Ziya Hocam ile İletişimde Ustalık Sırları‘ na değinmiştik. Dün akşam da Etkin Zaman Yönetimi konusunda konuştuk. Şimdi sizlerle bu eğitimden elde ettiğim bazı kazanımları ve farkındalıkları anlatmak istiyorum.

Bir süre önce Ziya Hocamın hayat, 3 ayaklı bir masa gibidir. Bu ayaklar zaman, sağlık ve finansal değerlerinizi oluşturur dediğini duymuştum. İlk duyduğumda etkilenmiş olsam da dün akşam ki eğitim ile inanılmaz bir farkındalık yakaladım.

Eğitime çok etkileyici bir sır ile başladık. Bu, milyon dolarlık sır;

Bir işi 6 günde yetiştiremiyorsan, 7. günde de yetiştiremezsin.

Mark Dovenport

Yapılan araştırmalara göre ortalama 4 saatimizi TV başında ya da sosyal medyada geçiriyormuşuz. Peki hiç bu saatlerden sonra “zamanım kalmadı”; “başımı kaşıyacak vaktim yok” diyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise hemen kendinize bir çeki düzen vermelisiniz.

Zamanımızın %30-%40 ‘ı planlanabilir zamanlar oluyormuş. Ben de kendimle bir challenge yapacağım ve bu zamanı daha verimli; daha efektif geçireceğim.

 • Öncelikle TV karşısında çok vakit geçirmesem de sosyal medya ile çok yakından alakadar oluyordum. Dolayısıyla bugün itibariyle kendime bu konuda bir detoks yapma kararı aldım.
 • Planlarımı yapıyordum ama erteleme yoluna da çok sık başvuruyordum. Dolayısıyla önce kendi verimli saatlerimi buldum ve bu saatlerde beni zorlayacak; yapmak istemeyeceğim ama yapmak zorunda olduğum zorunlu işler ile başlayarak daha sonraya rahatlıkla yapacağım işleri bırakarak bir planlamaya başvurdum.

Biz her ne kadar planlar yaparsak yapalım hayatımızda zaman tuzakları daima olacaktır. Bu yüzden önce o tuzaklara bakalım;

ziya-sakir-yilmaz-ile-etkili-zaman-yonetimi-resim-1
Ziya Şakir Yılmaz-Etkin Zaman Yönetimi Eğtimi slaytından alınmıştır.
 • Bu tuzaklara düşmemek için öncelikle hedeflerimizi belirlemeli; belirlediğimiz hedefleri netleştirmeliyiz. Yani yoruma açık bir durum bırakmamalıyız. Bunlar için düzenli biçimde ajanda kullanabiliriz.
 • Daha sonra öncelikler belirlemeliyiz. Bu öncelikleri belirleme konusunda Eisonhower Matrisi‘ni kullanabiliriz.
 • İletişim sorunlarımızı çözmeliyiz ve gerektiği durumlarda “hayır” diyebilmeliyiz.
 • Mükemmel olan hiçbir şey olmadığı için mükemmelliyetçiliği bırakmalıyız. Böylece başaramadığımız durumlarda hayal kırıklıklarını yaşamayacağız.
 • İş yaparken gereksiz telefonları, sohbetleri ve bölünmeleri engellemeliyiz. Bunun için pomodoro tekniğini uygulayabiliriz.

Sahip olduğumuz çeşitli zaman türleri vardır. Dolayısıyla bunlara göre zamanımız üzerine konuşmak bize daha iyi gelecektir. Yine Ziya Hocamın verdiği akılda kalıcı bir örneği aktarmak gerekirse; dişçi koltuğunda geçen 1 saat ile sevdiklerimizin yanında geçen 1 saat farklı olacaktır.

Peki bu türler nelerdir?

 • Gerçek Zaman
 • Psikolojik Zaman
 • Biyolojik Zaman
 • Yönetsel Zaman
 • Ekonomik Zaman

Ben sürekli sabah erken kalkıp daha iyi hissedeceğimi; daha çok iş yapacağımı düşünürdüm. Ancak benim biyolojik saatimin akşam saatlerine daha uyumlu olduğunu gördüm. Dolayısıyla bu sabaha planladığım bazı işlerimi dün gece yapıp güne istediğim saatte başlayarak daha enerjik bir giriş yaptım.

İşlerimi planlarken yaptığım hatalarımda Parkinson Etkisi ve Zeigarnik Etkisi olduğunu öğrendim. Bunlar neler derseniz hemen inceleyelim.

Parkinson Etkisi:

Bir işi yapmak için ne kadar uzun zamanımız varsa o iş o kadar uzun zamanda bitiyormuş. Yani örnek vermek gerekirse bir projeniz var ve bu proje için 15 gün süreniz var. Siz, projenizi ilk 3 günde bitiriyor kalan günlerde de eklemeler çıkartmalar yapıyorsanız zamanınızı kötü şekilde kullanıyorsunuz demektir.

Zeigarnik Etkisi :

Bu da yarım bıraktığınız işlerin zihninizi sonsuz biçimde rahatsız etmesi ile sizde stres yaratma etkisidir. Yani bitirdiğiniz bir işi zihniniz siler ama bitirmediğiniz bir işe dair tüm detaylar günlerce zihninizi kurcalar.

Yukarıda anlattıklarım bu eğitim sonunda edindiğim kişisel kazanımlarımdır. Dolayısıyla daha iyi bir sonuç almak üzere sizlere de bu eğitimlere katılmanızı öneririm. Eğitim detayları için buradan geçiş yapabilirsiniz.

ziya-sakir-yilmaz-ile-etkin-zaman-yonetimi-resim-2

Kendinizi coşkuyla uyandıracak hedefleriniz olsun ve gece yatarken planınızı tamamlamış şekilde uyuyun. Zaman sizi değil; siz zamanı yönetin. Sevgiler..

One thought on “Ziya Şakir Yılmaz İle Etkin Zaman Yönetimi

 1. Çok değerli bilgiler gerçekten de bu zaman da insanların dönüp kendilerine bir bakması gerekiyor gereksiz veya bize zaman kaybettiren bir çok etkenden kurtulmamız lazım. Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir