Zamanda Yolculuk: Her Şeyin Başlangıcı- H.G. Tannhaus


Deprecated: The PSR-0 `Requests_...` class names in the Request library are deprecated. Switch to the PSR-4 `WpOrg\Requests\...` class names at your earliest convenience. in /home/u1098830/public_html/wp-includes/class-requests.php on line 24

Güzel bir pazartesi akşamından merhabalar. Bugünün yazısı çok severek okuduğum, gündem de olan bir dizide yer verilen “Zamanda Yolculuk” kitabıyla alakalı.

Netflix dizisi olan Dark’ta gösterilen bir kitap olması sebebiyle merak uyandırmış ve satışları da artmıştı son dönemde. Dolayısıyla ben de henüz bitirdim ve hemen sizlerle paylaşmak istedim.

Henüz Dark’ın son sezonunu izlemediğim için kitap- dizi bağlantısı yapmayacağım ve sadece kitap yorumu yapacağım.

Kitap, saat ustası Tannhaus’un dükkanında başlıyor. Tannhaus, önce çırağı Gilbreth ile daha sonra kızıyla telefonda yaptığı konuşmalarla aslında zamanının dolduğunu ama onlara bunu söyleyemeden içten içe vedalaşmaya çalışmasıyla başlıyor.

Tannhaus’un kızı Charlotte bir şirkette üst düzeyde çalışmaktayken işlerin ters gitmesiyle işten çıkartılıyor ve yükselirken adım adım çıktığı kariyer basamaklarının en ufak hatada bir kaydırağa dönüşüp, dibe yollandığını tecrübe ediyor. Henüz bunun acısını üzerinden atamamışken aldığı telefon üzerine hayatı yerle bir olmaya ve kocaman bir değişime hazırlanıyor. Telefon çaldığı zaman araba kullanmakta olan Charlotte, babasının vefat haberini duymasıyla ani bir fren yaparak aracını durduruyor.

İlk şoku atlattıktan sonra bir şekilde kendine gelen Charlotte ilk iş olarak babasının avukatına sonrasında da babasının saatçi dükkanına gidiyor. Dükkanda babasının yardımcısı Gilbreth ile tanışan Charlotte’nin hayatı dükkana adım attığı andan itibaren değişmeye başlıyor.

Babasına ait bir günlük ve saate sahip olan Charlotte ilk başta bunlarla ne yapacağını bilemese de saatin gizemini çözmek için uzunca bir zamana sahip olduğunu farkındadır ve zamanda yolculuk yapmaya hazırdır.

zamanda-yolculuk-resim1-iremdede
“Dizideki sahneden”

Fantastik bilim kurgu kitaplarından olan Zamanda Yolculuk 393 sayfalık bir kitap olmasına rağmen okurken daha kısaymış hissiyatı veriyor ve bazen kafanızın karışmış olduğunu hissetseniz bile çok kısa bir süre de hemen düzeldiğini fark edeceksiniz.

Bilim kurgu severlerin ya okuduğu ya da okuma listesinde olduğu bu kitabı henüz bilim kurgu kitapları okumayan ya da ön yargısı olanlara kesinlikle öneririm.

Son olarak, “Zamanda Yolculuk” kitabını okuduktan sonra aklıma bir süre önce okuduğum “Fil Saati” de geldi ve en kısa zamanda sizlerle onu da paylaşmayı düşünüyorum.

“Hayat bozuk para gibidir; dilediğinizce harcayabilirsiniz,
ama sadece bir kez…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin