Üç Kız Kardeş Ve Kalbimin Can Mayası

Oyuncu kimliğiyle tanıdığım İclal Aydın’ın aslında yazar olduğunu çok sonradan öğrendim. İlk tanıştığım kitabı “Üç Kız Kardeş” ve ikincisi “Kalbimin Can Mayası” idi. Şimdi sizlere bu iki kitabı beraber yorumlamak istiyorum.

ÜÇ KIZ KARDEŞ

Türkan, Dönüş ve Derya… Öğretmen bir anne ve PTT Müdürü bir babanın birbirinden farklı huylara sahip üç kızı. Türkan; tüm Ayvalık’ı kendine hayran bırakmış güzel bir genç kız, Dönüş; sakin, aşkına sonuna kadar sahip çıkan, ailenin aslında bir nevi bel kemiği ve Derya ise tabiri caizse evin deli kızı, Rüstem Dayısı…

Kitaba Türkan’ın kızı Defne, eğitim için yurt dışına çıkacağı zaman, hava alanında Dönüş teyzesinin turkuaz bir defteri vermesiyle başlar. Defne, defteri okurken annesinin ve teyzelerinin çocukluklarına birebir şahit olur.

Okurken sizi sıcacık bir aile hikayesinin içine sürükleyen İclal Aydın, sanki kitabı okumuyorsunuz da karşınızda size hayatını anlatan bir Dönüş var gibi hissettiriyor.

Hayatlar her zaman rengarenk gözükse de aslında öyle olmamıştır değil mi? Defne de defteri okudukça,aslında herkesin kendi görünmeyen kısımlarını doldurduğunu ve sevinçlerini, acılarını nasıl yaşadıklarını anlıyor.

uc-kız-kardes-ve-kalbimin-can-mayasi-resim-1

KALBİMİN CAN MAYASI

İlk kitapta devamının geleceğinin sinyallerin vererek bitiren Aydın, bu sefer Defne’nin yaşadıklarını, ailesini, kalbini bıraktığı Ömer’i, Kaan’ı, Katia’yı, Kiraz’ı ve onun ailesini dinliyoruz.

Hani kitap okumaktan bunalırsınız ya da tarzını değiştirmek istersiniz ya işte benim de tam o an da karşılaştığım bu iki kitap beni derinden etkiledi. Kitabı okurken sürekli kendimi onların yerinde düşündüm. Bunu yaparken zorlanmadım da çünkü kitap zaten sarıp sarmalamıştı da beni.

Nesrin Hanım’ın haza hanımefendiliğinden, Sadık Bey’in sevgisine, Mesut’un yaşadıklarından, Türkan’ın acı içinde geçmiş yıllarını, Dönüş’ün bir an da hayatının tam tersine dönmesine ama onun doğruyu bulmasına, Derya’nın çılgın oluşuna bakarken kendinizi sıcacık bir alenin içinde hissedeceksiniz, kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

İclal Aydın’ın farklı kitaplarında da söz ettiği bazı karakterlerin bu kitapta bir şekilde toplanıyor olması da bence kaliteli bir yazarlığın yansıması olmuş.

Anlatılacak çok farklı hayatlar var ama sürprizin kaçmasını hiç istemiyorum. O yüzden en kısa zamanda okumalısınız. Yorumlarınızı bekliyorum..

uc-kız-kardes-ve-kalbimin-can-mayasi-resim-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin