Türkiye’de E-Ticaret Şirketlerinin Büyüklükleri

Herkese merhabalar! Bir süre önce yazdığım Günümüzün Alışveriş Şekli; E-Ticaret yazısına ek olarak; bugün ülkemizdeki e-ticaret devlerinden söz etmek istiyorum.

Hemen hemen hepimiz gerek televizyon reklamları gerek sosyal medya reklamlarıyla bu ticaret sayfalarına bir kulak aşinalığı yaşıyoruz. Günümüzde kısıtlı bir zamana çok işi sığdırmaya çalışan toplum olarak bir de koronavirüs gibi bir salgınla karşılaşınca ister istemez e-ticarete olan ilgimiz arttı.

turkiyedeki-e-ticaret-sirketleri-resim-1

SimilarWeb sitesinin yaptığı analiz sonuçlarında Türkiye’de E-ticaret siteleri sıralamaları şu şekildedir. Trendyol>Hepsiburada>N11>Gittigidiyor.

Hepsi alanlarında uzmanlarla çalışan, her geçen gün kendini yenileyen ve yeni kampanyalara giren bu siteleri yakından tanımak ister misiniz? Hadi sırasıyla inceleyelim.

TRENDYOL

Sık sık yaptığı kampanyalar ve influencerlar aracılığıyla duyduğumuz/gördüğümüz Trendyol 2010 yılında Türk girişimci Demet Mutlu tarafından kurulmuştur. Liseden itibaren tüm eğitimlerini yurt dışında tamamlayan Mutlu, iş hayatına da orada atılmış ve çeşitli ülkelerde finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışmıştır.

Mutlu, yurt dışı eğitimleri ve çalışmaları süresince bu işin hayalini sürekli kursa da gerçekleştirme imkanı ancak MBA yaptığı süreçte mümkün olmuş ve MBA’yi bırakarak Türkiye’ deki evinde gerçekleştirmiş.

Evinin bir odasında 300 bin dolar sermaye ile başlayan bu süreçte, hızlı bir şekilde başarıyı yakalayan Mutlu ve Trendyol ilk 16 ayda 150 milyon dolarlık bir değere ulaşmıştır.

Bu sanal başarının sırrını, Türkiye’de zaman,bütçe ve lokasyon engelini kaldırarak herkese ulaşmayı sağlamış olması hem de moda anlamında kurulan ilk ticaret sayfa olması şeklinde açıklanabilir.

Birçok konuda ilklere imza atan Trendyol, Türk tasarımcıların ürünlerini de internet ortamında satışa sunan ilk sitedir.

DSM Grup ve ana hissedarlığını Alibaba‘nın yaptığı ortaklık projesi olan Trendyol, 18 milyon aktif kullanıcıya sahip ve satışları her geçen daha da artmakta.

turkiyedeki-e-ticaret-sirketleri-resim-2

Trendyol’un bu başarısının ardından onu hemen Hepsiburada takip etmekte.

HEPSİBURADA

E-ticaret şirketlerinden, en eski olanı ve yine bir kadın girişimcinin kurduğu Hepsiburada, Hanzade Doğan Boyner tarafından 1998 yılında kurulmuştur. Şuan Doğan Holding bünyesinde hizmet vermektedir.

Hepsiburada, Türkiye’deki dijitalleşmenin en önemli kaldıraçlarından biri olmuştur.

Uzunca bir süre e-ticaret konusunda adı ilk sırada geçen Hepsiburada, 2013 yılında ‘Yılın E-ticaret Sitesi ‘ ödülünü almıştır.

Elbette ürün çeşitliliği ve pazar oluşturma konusunda rakipleriyle başa baş giden Hepsiburada, bir konuda diğer sitelere oranla daha farklı bir çalışma sürdürmektedir.

Kadınların çalışmalarına, iş hayatında, ticarette olmalarına önem gösteren Hepsiburada, kadın girişimcilerinden daha az komisyon almaktadır.

Bunun dışında her geçen gün katlanarak artan tedarikçileriyle hizmeti ve istihdam sahasını genişletmektedir.

Kendi sitesini kullanan e-ticaret sitelerinin kullanabilmesi için oluşturduğu ödeme sistemi alt yapısı olan HepsiPay ile sektörde farklı bir adım atmış oldu.

turkiyedeki-e-ticaret-sirketleri-resim-3
N11

2012 yılında Doğuş Grubu ve Güney Kore’li SK Grup ortaklığıyla kurulan e ticaret şirketlerinden birisidir. Her iki grupta kendi ülkelerinde oldukça başarılıdır ve her birinin çeşitli ülkelerde çeşitli ortaklıkları vardır.

Her şey için doğaya borçlu olunduğu için uğur böceği; Koreli ortakların kendi ülkelerindeki e-ticaret platformu 11. caddeyi hatırlatması için 11 sayısı kullanılarak oluşturulan sembolüyle akıllara kazınan sloganı anlam bulmuştur. N11-“Alışverişin Uğurlu Adresi

N11; diğer e-ticaret sitelerinden biraz faklı olarak pazar yerinin çeşitliliğini; satıcının kendi pazarını/dükkanını açmasına olanak sağlar.

N11; 180 bini aşkın kayıtlı iş ortağının ticari faaliyetlerini hayata geçirdi.

turkiyedeki-e-ticaret-sirketleri-resim-4

Yukarıda açıkladığım siteler, ülkemizde en bilinen ve en aktif kullanılar siteler. Dolayısıyla benim de en çok tercih ettiklerim olduğu için sizlerle bu üç büyük devi paylaşmak istedim. Anlattıklarımın özet niteliğinde dünya ve Türkiye sıralamaları da aşağıdaki gibidir.

E-Ticaret SitesiKuruluş YılıDÜNYADA TIKLANMA SAYISI (GLOBAL RANK)TÜRKİYE’DE TIKLANMA SAYISI
(COUNTRY RANK)
KATEGORİSİNE GÖRE TIKLANMA
(CATEGORY RANK)
TRENDYOL20091719Lifestyle > Fashion and Apparel
1
HEPSİBURADA199834214E commerce and Shopping > Marketplace 18
N11201250219E commerce and Shopping > E commerce and Shopping
5
SimilarWeb sayfasından alınmıştır.