“The Butterfly Effect” yani “Kelebek Etkisi”

Evde kalma sürecinde yaptığım başlıca aktivitelerden biri olan film izleme seanslarımda bugünün şanlısı 2004 yapımı ABD filmi “The Butterfly Effect” yani “Kelebek Etkisi”.

Hayatta hatırlamayı seçtiğimiz bazı anlar vardır. Ve bazı anları asla unutamayız…

Even Treborn henüz küçük bir çocukken sınıfta öğretmenleri büyüdüklerinde ne olacaklarını çizmelerini ister ve öğretmenin karşılaştığı tablo pek iç açıcı değildir. Dolayısıyla öğretmen Even’in annesiyle konuşma kararı alır.

Annesi karşılaştığı resim sonucunda tüm korktuklarının başına geldiğini anlar ve Even ile konuşmaya karar verir. Even, yaptığı bazı şeyleri hatırlamadığını ve zihninde boşluklar olduğunu fark eder. Dolayısıyla annesi onu hastahaneye götürür.

Even’ın babası da aynı hastalıkları yaşayıp hastahanede yattığı için bu süreç biraz zor geçer.

Even, doktoru tavsiyesiyle aklındaki boşlukları yok etmek için düzenli olarak defter tutmasını ister. Even buna hayatı boyuna devam eder ve yoğun stres yaşadığı anlarda yazdıklarını okuyarak başından geçen olayları tekrar tekrar hatırlamayı ve onları değiştirmeyi seçer. Yani zamanda yolculuk yapıp sonucunu bildiği bir olayı değiştirerek başka sonuçlar oluşturur.

Peki gerçek hayatta kelebek etkisi nedir, bu film nereden esinlenilmiştir derseniz; Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz’in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Filmi izlemek isteyenler için şimdiden iyi seyirler dilerim 🙂

Siz sonucunu bildiğiniz bir olayda geçmişi değiştirme şansınız olsa neyi değiştirirdiniz?

One thought on ““The Butterfly Effect” yani “Kelebek Etkisi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin