Taııchı Ohno ve Toyota Ruhunun Oluşturulması

Bugün sizlerle paylaşacağım kitap okumak için bir süredir listemde olan ama ancak okuyabildiğim, okurken de bitirdiğim zaman da okumak için çok geç kaldığımı fark ettiğim “Toyota Ruhu”.

Toyota Ruhu, 1932 yılında işe başlayıp tüm iş hayatını bu firmada geçiren “Taiichi Ohno” tarafından hemen emekli olduğu yıl yazılmıştır. 45 yıllık iş deneyimine sahip olan Ohno, henüz işe başladığı zamanlarda bile başarısıyla hemen dikkatleri üzerine toplamış.

Başarılı olmak için direk tezgah başında çalışarak vakit geçiren Ohno, “Toyota Mucizesinin Temelleri”ni atarken “üretim dahisi” olarak adından çok söz ettirmiş. Bu dahilik sayesinde de Toyota’yı şirketler tarihindeki en büyük başarı öyküsü olarak unutulmayacak bir hale getirmiş.

Henüz Amerika’da ki araba üreticilerinin yaptıkları bile zor gelirken, Ohno’nun bunları gözlemleyip, eksiklerinin belirleyerek Japon modeli üretim felsefesi “Toyota Üretim Sistemi”‘ni oluşturmuş.

Bu sistemi oluştururken başta “tersine düşünme”, “Kanban”, “Just in Time” gibi bazı ifadeleri ele almış. Daha sonra bu ifadeler “yalın üretim”in temelini oluşturmuş.

Bizler üniversiteye başlayınca “Amaç” kitabı okuduk. Bence Amaç, gibi bu kitap da okutulmalıdır. Çünkü içerisinde aslında hem üniversite hem de iş hayatı boyunca kullandığımız/kullanacağımız terimler olduğunu düşünüyorum.

Tam bir başucu kitabı olarak yazılan Toyota Ruhu, akılda soru işareti bırakmaması için her detayı düşünülüp yazılmış. Ayrıca akılda kalıcılığı sağlamak adına da kitabın son bölümünde terimler 24 başlık halinde toplanarak notlar halinde verilmiş.

toyota-ruhu-resim-1Okuduğum kitapları, filmleri önerdiğim, yazı yayındağım zaman bunları duyurduğum Instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın. Okumayanlar için en kısa zamanda okumalarını, okuyanlar için de yorumları bekliyorum 🙋‍♀️