Sosyal Medyanın Efendisi: Mark Zuckerberg

Şimdi sizlere anlatacağım kişiyi adından çok, yaptığı bir sosyal medya uygulaması ile tanıdığınıza eminim. Böyle der demez akıllara Facebook ve kurucusu Mark Zuckerberg geldiğine eminim. Böylesine bilinen bir uygulamayı ve sahibini yakından tanımaya ne dersiniz?

Facebook nedir, nasıl kullanılır gibi bir açıklama yapmayı düşünmüyorum çünkü hemen hemen hepimizin bir dönem kullandığı bir Facebook hesabı var. O yüzden direk kurucusu Mark Zuckerberg’i anlatmak istiyorum.

Hayatından önemli kesitler;

1984 yılında, eğitimli bir ailenin çocuğu olarak New York’ta dünyaya gelmiştir. Daha çocuk yaşlarında bilime, bilgisayara meraklı olan Zuckerberg, henüz 12 yaşındayken Atari Basic kullanarak “Zucknet” isimli bir mesajlaşma programı yapmıştır. Bu program ailesi tarafından ev içerisinde etkili biçimde kullanılınca ailesi Zuckerberg’in bilgisayar konusunda daha iyi bir eğitim almasını sağlamıştır.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-1

Eğitimleri devam ettiği süre boyunca bilgisayar çalışmalarına da devam etmesiyle “Synapse” adını verdiği müzik yazılımı oluşturmuştur ve bunun sayesinde henüz daha lisedeyken Microsoft’tan iş teklifi almış ama reddetmiş.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-2

Yazılım dışındaki derslerinde de başarılı olan Zuckerberg, 2002 yılında Harvard Üniversitesi’nde eğitime başlamış. Burada kurs seçimleriyle alakalı olan “Course Match” programını geliştirmiştir.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-3

Daha sonra okulun öğrenci kayıt sistemini hackleyerek “Facemash” uygulamasını oluşturmuştur. Bu uygulama ile öğrencilerin fotoğraflarını beğenerek okulun en’lerini belirleyebiliyorlarmış. Bu uygulama ilgi görse de okul yönetimi tarafından güvenlik açığı sebebiyle kapatılmış.

Bu uygulama Zuckerberg’in popülaritesini arttırmış olsa da okul yönetimi tarafından disipline verilmesine engel olamamıştır. Aldığı disiplin cezasından sonra kafasındaki projelere daha çok odaklanmak için okulu bırakmıştır.

Çalışmalarında hızlı bir şekilde ilerleyen Zuckerberg, 2004 tarihinde birkaç arkadaşı ile kurduğu sitenin ilk halini sadece Harvard’lı öğrenciler kullanabiliyordu ve ismi “The Facebook idi. Projesi beklediği ilgiden daha fazlasını gördüğü için yavaş yavaş diğer üniversitelerde dahil edilmeye başladı.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-4

11 Eylül 2006’da ise büyük kırılma gerçekleşti. Böylece günümüzdeki en aktif sosyal medya araçlarından Facebook, tüm e-posta adresleri ile girilebilen bir platform oldu.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-5

Çok kullanılan bir uygulama olmanın getirisiyle 2012 yılında şirket, hisselerinin bir kısmı halka arz edildi. Halka arzın gerçekleşmesi ile birlikte Zuckerberg, dünya zenginleri sıralamasına 29.sıradan giriş yaptı. Şirket Instagram, Whatsapp gibi yatırımları da bünyesine kattı.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-6

2004 yılından bu yana aktif bir şekilde işleyen Facebook şuan 48.268 çalışana sahip ve Ceo koltuğunda Mark Zuckerburg oturmaktadır.

Ve son olarak Zuckerberg’in eşi, Priscilla Chan’in tıp eğitimi almasından dolayı, Facebook hisselerinin bir kısmını, kişisel gelişimlere, hastalıklara ve hastanelere yatırılıyormuş. Takdir edilesi bu desteklerinden dolayı onları tebrik etmek gerektiğine inanıyorum.

mark-zuckerbergi-yakindan-taniyalim-resim-7

Bugünlük benden bu kadar. Eğer Mark Zuckerberg’in idolü olan Steve Jobs’ın hayatını da incelemek isterseniz yazımı okumayı unutmayın. Sevgi ve sağlıkla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin