Sosyal-Medyada-Yeni-Platform-ClubHouse
Teknoloji

Sosyal Medyada Yeni Platform: Clubhouse

Herkese merhabalar! Evde olmaya özen gösterdiğimiz bu süreçte sosyal medya kullanımlarının arttığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu yazımda bu oranlardan bahsetmeyeceğim. İnsanların sesli iletişimde bulunmamaları sebebiyle tercih edilme ihtimalini arttıran ve fenomen haline gelen Clubhous’dan bahsedeceğim. Hazırsanız hadi başlayalım..

Clubhouse Nedir? İçeriği Nasıl?

Clubhouse diğer sosyal medya platformlarından farklıdır. Önce en bilinen sosyal medya uygulamalarının çıktığı zamanlardaki işlevlerini hatırlayacak olursak; Facebook’un görsel ve yazı odaklı bir algoritması vardı. Bence Facebook daha sonra iki ayrı platforma ayrıldı ve onlar da Instagram ile Twitter oldu. Instagram görseller üzerine, Twitter ise yazılar üzerinden ilerlemekteydi.

Clubhouse, kendinden öncekilerin aksine sadece sesli sohbetlerin yapılabildiği bir platform. Yıllar önce radyolarda bir sunucu olur ve belki konukları olurdu. Onların konuşması dinlenilir ya da şanslı bir iki kişi telefon ile bağlanabilirdi. İlerleyen süreçte ise radyo kültürü podcastlere geçti. Ancak sürecin en güncel halinin Clubhouse olduğunu ve daha da gelişerek büyüyeceğini söyleyebiliriz.

Kurucuları

İki Amerikalı mühendis olan Paul Davison ve Rohan Seth, çeşitli girişimlerinin ardından tüm dünyada hızlıca yayılan uygulama konusuna giriştiler. İkili Silikon Vadisi’nde yıllarca çalışarak hem network hem de deneyim kazandılar. 2019’da San Francisco’da kurulan Clubhouse uygulaması ilk etapta çok fazla ses getirmemiş. Ancak 7 ay önce 1500 kadar üyesi varken şuan her dakika artmakla birlikte bilinen 2 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

sosyal-medyada-yeni-platform-clubhouse-resim-2

Clubhouse İçinde Neler Oluyor?

Henüz sadece Apple telefonlarda bulunan uygulamaya üye olmanın iki yolu var. Bunlardan ilki kullanıcı adı girerek size gelecek mesajdaki kodla erişim sağlayarak bekleme listesine alınmak ve sıranın size gelmesini beklemek. İkincisi ise sizden önce uygulamayı kullanan bir arkadaşınız tarafından davet kodu almak ve o kodla giriş yapmak.

Giriş yaptıktan sonra uygulamayı daha efektif kullanabilmeniz ve size uygun odaların önerilebilmesi için ilgi alanlarınızı belirtiyorsunuz.

Platform içerisinde çeşitli odalar bulunmakta ve sizler ilginizi çeken konularda konuşma yapılan odaya dilediğiniz gibi girebiliyorsunuz. Odada moderatör dışında konuşmacılar ve dinleyiciler olarak 2 grup bulunuyor. Konuşulan konu hakkında bir yorumunuz varsa konuşmak için iki seçeneğiniz var. Birincisi el kaldırmak. Moderatör onaylarsa sesiniz açılıyor ve konuşabiliyorsunuz. İkincisi ise, moderatör tarafından tanınıyorsanız moderatör direk sesinizi açabiliyor ve sizi de konuşmaya dahil edebiliyor.

Clubhouse içerisinde ses kaydetme ya da tekrar dinleme gibi bir özellik yok. Dolayısıyla orada konuşulan orada kalıyor.

Platform içerisinde hiçbir şekilde yazılı iletişim, görüntü paylaşımı bulunmuyor. Bütün sır sesli konuşmada!

sosyal-medyada-yeni-platform-clubhouse-resim-1

Kişisel Markalaşma

Platformu hem iş insanlarının hem de ünlü isimlerin de sıkça kullanmasıyla kişisel markalaşmanın hızlanışını destekliyor diyebiliriz. Bu sürecin sonucunda da sinerjinin ve üretkenliğin artacağı düşünülmektedir.

Dilerseniz platforma giriş yaptıktan sonra ya bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmak için ya da eğlenmek ve sohbet etmek için oda kurabilirsiniz.

sosyal-medyada-yeni-platform-clubhouse-resim-3

Yukarıda da belirttiğim gibi platformu kullanan kişiler için arkadaşlarına davet kodu gönderme hakkı tanınmıştır ancak sadece 2 kişiye kod gönderilmektedir. Yani ne yazık ki bir anda çok fazla arkadaşınızı ekleyemeyebiliyorsunuz. Davetinizi kabul eden arkadaşlarınızın profillerinde sizin davetinizle geldiği de yazmaktadır. Platformu kullanmaya başlarken profil bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Bu kısımda, hakkınızda bilinmesini istediklerinizi yazabilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarından da Twitter ve Instagram hesaplarınızı ekleyebilirsiniz.

Teknoloji alanındaki diğer gelişmeleri ise buradan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir