Sessiz Çığlıkların Yankısı: Şahsiyet’i Hatırla

Kısa bir süre önce, en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Haluk Bilginer’i ve meşhur dizisi “Şahsiyet“i izlemek için sabırsızlanıyordum ve sonunda başladım. Meğerse görmek, duymak istemediklerimizin sessiz çığlığıymış.

Şahsiyet’i Hatırla.. İşte tam da böyle başlıyor Agah Beyoğlu. Kendisi eski Beyoğlu beylerinden. Eskiden adliyede memurluk yapan Agah Bey, eşini kaybetmiş ve kızı da yurtdışına gidince tek yaşamaya, hayata sadece kedisi Münir Bey ile devam etmiş. Ama ne yazık ki kedisine su vermeyi unutunca başvurduğu doktor tarafından alzheimer başlangıcı teşhisi konunca yıllardır sakladığı bir bilgiyi gün yüzüne çıkartır ve intikam almak için işe koyulur.

sahsiyeti-unutma-resim-1.

İlerleyen bölümlerde  ”Sadece sen mi hastasın sanıyorsun? Bu ülkede herkes hasta. Bu ülkede her şey unutulur”  sözü aslında hayatta karşılaşılan gerçekleri nasıl da hemen unuttuğumuza yönelik en temel ifadeydi.

Gazetelerde 3. sayfa haberlerini okuyor ya da televizyonda görüyoruz. Hangi haberleri ilk haliyle hatırladık? Acıyı yaşayanlarla ya da yaşatanlarla aynı acıyı yaşadık mı hayır. Haberleri gördük, üzüldük, hatta sosyal medyada paylaştık, hakaretler ettik ama unuttuk.

Ve Nevra… Nevra, bir polis kızı ve cinayet büro amirliğinde tek kadın polis. Zamanında annesiyle bir dönem Kambura ‘da yaşamış. Bölümler de sık sık Kambura’ya dair her şeyi sildiğini düşünüp bunu dile getiren Nevra, hem kendine notlar bırakan katili bulmak hem de olayı çözmek için ant içmişçesine gecesini gündüzüne katarak yoğun bir şekilde çalışır.

sahsiyeti-unutma-resim-2jpg

Cinayetlere yapıştırılan notları anlamaya, yorumlamaya çalışan Nevra tarihsel bir sıralama yaptığı zaman ve bazı anlık görüntüler yaşamasıyla birlikte bazı gerçekleri daha da iyi anladı.

Agah Bey’in öldürdüğü insanlar arasında ki tek bağlantı Nevra ve Kambura iken Kambura’nın ileri gelenleri de olaylara müdahil olur ve yüksek mevkidekilerden talepler gelerek olayları karıştıracak, yavaşlatacak kararlar verdirtilir.

Daha 13 yaşındayken 53 kişi tarafından tacavüze uğrayan ve hamile kalınca intihar eden Reyhan, Nevra’nın anlaşabildiği tek arkadaşıymış ve dizide adı geçen ünlü bir iş adamı tarafından Nevra ‘da tecavüze uğramış. Nevra yaşadığı şok sebebiyle Reyhan da dahil olmak üzere tüm bu olayları silmiş zihninden.

sahsiyeti-unutma-resim-3

Bunu gerçekte de yaşamıyor muyuz zaten? Tacavüze uğrayanlar ya baskıdan ötürü ya da sözde törelerinden dolayı ya akli dengesini kaybediyor, intihar ediyor ya da öldürülüyor.

Birde bu olayları anlatmak için gecesini gündüzüne katan ve Nevra’ya aşık olan Gazeteci Ateş var ve tüm olayları çözdüğü an yine gerçek hayatta da sıkça olduğu gibi ne yazık ki öldürüldü.

sahsiyeti-unutma-resim-5

Dizi içerisinde farklı sahnelerde farklı farklı birçok mesaj varken beni etkileyen sahnelerden birisi öğretmenin, 15 yaşındaki çocuğu kendine eş olarak almasıyla eğitimli insanların bile aslında çocuk gelinlere müsaade ettiği hatta kendilerinin yaptığını görüyoruz. Günümüzde öyle değil mi? Yoksa bu yaşlı iş adamlarının yanında neden güzel genç kızlar var?

Dizi boyunca susan ama intikamını aldıktan sonra konuşan Süveyda vardı birde. Kendine hakaret edilen ama susan, hesap günü geldiğinde avazı çıktığı kadar bağıran kadınları temsil eden. Burada ise silahlara ne kadar kolay ulaşılabildiğini hatta henüz lise öğrencilerinin bile silahlara ne kadar kolay ulaşabildiğiydi.

sahsiyeti-unutma-resim-4

İşte olaylar böyle ilerlerken, aslında daha birçok inanılmaz mesaj verildi. Sonu acı sürprizler ile biten bu dizi benim canımı çok yaktı ve üzüntüden başım ağrıdı diyebilirim.

Bunlar bizim ülkemizin acı gerçekleriydi. Sessiz sedasız ölen, öldürülen ya da tacavüzcüsüyle evlendirilen, çocuk gelinlerin hatırlatılmasıydı.

Şahsiyet dizisiyle birlikte Emmy Ödüllerinde “en iyi erkek oyuncu” ödülünü alarak kendini ve ülkemizi dünyaya tanıtan Haluk Bilginer bence bu rol için kesinlikle en doğru insan.

Ben ne olacağım? Yani telefon numaraları bir şey değil de benim ‘şahsiyet ‘im ne olacak? O da silinip gitmeyecek mi? Nasıl bir adam olduğumu unutacağım. Yaşıyorsun ama yoksun. İnsan nasıl dayanır buna…