profesyonel-is-hayatinda-one-cikan-linkedin-profilleri
Teknoloji

Profesyonel İş Hayatında Öne Çıkan LinkedIn Profilleri

Profesyonelleştirilmiş Facebook benzetimiyle adını duyurmuş sosyal ağların en eskilerinden biri olan LinkedIn ‘i sanırım bu yazıyı okuyanların büyük bir çoğunluğu kullanmaktadır. LinkedIn algoritması sebebiyle diğer sosyal medya platformlarına oranla daha farklı içerikleri ve amaçları bünyesinde bulundurur. Bu sayede şuan dünya genelinde tercih edilen en büyük profesyonel ağdır.

LinkedIn Hakkında Genel Bilgiler

LinkedIn, 2003 yılında kurulan ve iş amaçlı kullanılan bir platformdur. LinkedIn’i öğrenciyseniz staj; mezunsanız iş; işverenseniz çalışan bulmak için ya da profesyonel ilişkiler kurarak etkili bir network ağı sağlamak için kullanabilirsiniz. Erişilebilirliği ve etkileşim gücüne bağlı olarak şuan 722 milyon üye ve 200 ülkede 24 farklı dil seçeneğiyle hizmet vermektedir. Bu hizmetlerden %43 oranında kadın; %57 oranında erkek kullanıcı faydalanmaktadır.

Uzun zamandır kullanılıyor olmasına rağmen dünya genelinde ilan edilen pandemi ile kullanıcı, içerik ve aktif kullanım oranları artmıştır.

 • 2020 yılı verilerine göre ilk çeyrekte geliri %16 arttı.
 • Geçen seneye oranla bağlantıları arasındaki etkileşim %55 arttı.
 • Canlı yayınları %437 arttı.
 • İçerik sayısı %60 arttı

İşe alım uzmanlarının %90′ dan fazlası LinkedIn’i aktif şekilde kullandığı için, en aktif kullananlar (%59,9 oranıyla) 25-34 yaş arasındaki kişilerdir denilebilir. Bu yaş aralığındaki kişiler staj ya da iş aramakta olan veya aktif iş değişiklikleri yapan kitledir diyebiliriz.

profesyonel-is-hayatinda-one-cikan-linkedin-profilleri-resim-1

LinkedIn’de En Çok Kullanıcılı 5 Departman

 • İnsan Kaynakları
 • Ürün Yönetimi
 • İş Geliştirme
 • Pazarlama
 • Danışmanlık

Yapılan araştırmalara göre saniyede 55 iş başvurusunun yapıldığı ve dakikada 3 işe alımın gerçekleştiği bu platformda biz kendimizi nasıl gösterebiliriz?

LinkedIn Profilini Öne Çıkarma

 • LinkedIn hesabı açtığınız ilk andan itibaren potansiyel birer çalışan adayı olduğunuzu düşünürsek, sizi diğer profillerden 14 kat öne atacak ilk işlem olan “profil fotoğrafı” koyma işlemini yapmalısınız. Koyacağınız profil fotoğrafı, sizin rahat tanınmanızı sağlayacak, mümkünse biraz resmi kıyafetler ile arkası düz bir ortamda çekilmiş olmalıdır.
 • Arka plana (banner) da fotoğraf ekleyerek profilinizi kişiselleştirmelisiniz. Bunun için sizi öne çıkaran hobilerinizle alakalı resimler ya da markanızı gösteren bir resim ekleyebilirsiniz.
profesyonel-is-hayatinda-one-cikan-linkedin-profilleri-resim-2

Daha sonra tanıtım, hakkında, öne çıkarılan. özgeçmiş, yetenekler, başarılar gibi sizi öne çıkartacak kısımları doldurmalısınız.

 • LinkedIn profilinizin, iş hayatınız için oldukça önemli olmasından dolayı sizi net bir şekilde tanımlayan; okuyanın gözünde profiliniz hakkında akılda kalacak kısa ve öz kariyer hedefi içeren, uzmanlaşmak istediğiniz alan hakkında bilgi verdiğiniz hakkında yazısı eklemelisiniz. Eğer hakkında yazısı eklemezseniz LinkedIn profilinizi yıldız profil haline getirmiyor ve bu da filtrelemelerde çıkmıyorsunuz demektir.
 • Kişiselleştirilmiş url kullanarak daha rahat bulunmanızı ve profesyonel bir yaklaşım sağlayabilirsiniz.
 • Mezun olduğunuz okulları eğitim başlığı altında isterseniz liseden başlayarak yazmalısınız. Okulunuz; bölümünüz; lisans/yüksek lisans dereceniz tamamen net bir şekilde belirtilmelidir.
 • Deneyim başlığı altında stajlarınızı, part-time işlerinizi ve oralarda ne konumda yer aldığınızı, neler yaptığınızı kısaca yazmalısınız.
 • Beceriler ve Yetenekler kısımları çok özen gösterilmemesine rağmen oldukça önemli olan ve dikkatlice doldurulması gereken alanlardan birisidir. Kendinizi iyi analiz ettikten sonra bunları çevrenizdeki kişilerinde onaylamasını sağlamalısınız.

Network Oluşturma

LinkedIn sayesinde geniş bir network sağlayabilir; bu network sayesinde de yeni iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Ancak bu network ağının oluşturulmasında dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları vardır.

Örneğin LinkedIn ağınıza en fazla 30.000 birinci derece bağlantıya sahip olabilirsiniz. Ancak bu 30. 000 sınırına önünüze gelen herkesi ekleyerek değil; sizi gerçekten ileriye taşıyacağına inandığınız kişileri ekleyerek devam etmelisiniz.

Ekleyeceğiniz kişiyi tanımıyor olabilirsiniz. Ancak bağlantı kurmanızda bir sebep muhakkak vardır. Dolayısıyla bağlantı kurma isteği gönderdiğiniz zaman neden bağlantı kurmak istediğinize dair bir mesaj ile karşınızdakinin aklında yer edinmeyi sağlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bağlantılar sayesinde göreceğiniz içerikler de; bağlantı kurabileceğiniz kişiler de artacaktır. Ancak içeriklerin altında fikir ayrılıklarınızı tartışarak ya da argo konuşarak bunun olumsuz bir izlenim bırakmasının önüne geçmelisiniz.

profesyonel-is-hayatinda-one-cikan-linkedin-profilleri-resim-3

İçerik Oluşturma

Görünürlüğümüzü arttırmak ve insan kaynakları uzmanlarının gözünde iyi bir ön izleme yaratmak için düzenli ve kaliteli içerikler üretmeliyiz. Yarattığımız içeriğin, geri dönüşleriyle hem daha öğretici bir hal alacağını hem de bir iş teklifinin kapısını aralayabileceğini unutmayın.

Paylaştığınız içerik, bir kısa yazı; makale; blog yazısı; fotoğraf ya da video olabilir. Yazı paylaşımlarında anlatmak istediğinizi net bir şekilde anlatmalısınız.

 • Kullandığınız etiketlere çok dikkat etmelisiniz. En az 3 etiket kullanmalısınız ve bu etiketler aklınıza gelen her kelime yerine gerçekten çok fazla takipçisi olan etiketler olmalıdır.
 • Paylaşım yaparken kullanacağınız görselin boyutları 1200×627 olursa, algoritma sizi öne çıkartacaktır.
 • Paylaşımların en çok etkileşim aldığı gün perşembe günü olarak tespit edilmiş. Dolayısıyla sizin için önemli olan içeriklerinizi perşembe günü paylaşmanızı öneririm.
profesyonel-is-hayatinda-one-cikan-linkedin-profilleri-resim-4

Buraya kadar sizinle paylaştığım tüm bilgiler benim de öğrendiğim; uygulamaya başladığım tekniklerdir. Dolayısıyla, benim bilmediğim ama eklemek istediğiniz bir özellik ya da olumlu olumsuz bir eleştiriniz varsa; hem yazıma yorum yaparak hem de LinkedIn hesabımdan benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Umarım iş bulmanız ve iyi network oluşturma konusunda size bir şeyler katabilmişimdir. Sevgilerle.. 👒🙋‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir