Korona Virüs Nedir?

2020’ye nasıl başladık yazımda da söz ettiğim gibi dünyanın gündeminde bomba etkisi yaratan korona virüsüyle (covid-19) ülkemizde de resmi olarak boy göstermeye başladı. İlk başta nasıl ortaya çıktı, nasıl yayıldı, belirtileri nelerdir incelemek ve sizlerle paylaşmak istiyorum fakat sağlıkçı ya da uzman değilim o yüzden de sizlere sadece araştırmaların sonucunu söyleyebilirim.

Korona virüsü 1960 yılından beri meydana gelen, sadece son dönemde çok artarak dünya genelinde daha aktif bir rol almıştır. 2-14 günlük kuluçka süresi olduğu için hem mutasyona uğramış hem de dirençlenerek yayılan üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.

Korona virüsü. çocukları sadece taşıyıcı olarak kullanmakta ve hedef yaş kitlesi 60 yaş üzeridir.

Yapılan gözlemler sonucunda korona virüsünün belirtileri nedir?

Korona virüse karşı nasıl korunmalıyız ?

Şuan ülkemizde de görülen vakalardan sonra Sağlık Bakanlığı 14 altın kuralı belirledi. Bu kuralları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Dünya genelinde korona virüs vakaları 117 bine yaklaşırken can kaybı 6 bini aştı. Peki doğru bilinen yanlışlar nelerdir biraz inceleyelim;

1 – Her Covid-19 enfekte vaka, ağır ve ölümcül ilerler. (YANLIŞ)

Yüzde 10-15 kişide ağır ve multiorgan yetmezliği denilen solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve organ iflasları görülürken, yüzde 2-5 oranında ölümle sonuçlanır.

2 – Virüs, paket ya da kolilerle bulaşır. (YANLIŞ)

Virüsün, yüzeylerde canlı kalma süresi yaklaşık 4-6 saat kadardır. Dünya Sağlık Örgütü, koli ve paket dağıtımında herhangi bir yasak ya da kısıtlama getirmemiştir.

3 – Evde bakılan evcil hayvanlar (kedi/köpekler), Covid-19 taşır ve bulaştırır. (YANLIŞ)

Böyle bir bulaşma ve taşıyıcılık söz konusu değil.

4 – Burnu tuzlu suyla yıkamak ya da sirke virüsün bulaşıcılığını engeller. (YANLIŞ)

Bu konuda hiçbir bilimsel veri yoktur.

5 – Tuzlu suyla ya da sirkeli su ile gargara yapmak virüs ile enfeksiyonu engeller. (YANLIŞ)

Bu uygulamaların korunmada hiç etkisi yoktur.

6 – Sürekli sıcak su içmek virüs ile enfeksiyonu engeller. (YANLIŞ)

Bu virüsler, güneş ışığındaki sıcakta ölür, içilen suyun böyle bir etkisi olmaz. Bu sebeple özellikle solunum yolu ile bulaşan virütik enfeksiyonlarda ortamı havalandırmak, sıkça güneş ışığına maruz kalmak virüsün bulaşıcılığını kırar.

7 – Alkolsüz kolonya, el dezenfektanı olarak kullanılabilir. (YANLIŞ)

Bir sıvının dezenfektan özelliğe sahip olması için minumun yüzde 70-95 arası alkol oranı gerekir. Uygun el antiseptiği bulunamayan yerlerde yüzde 80-90 arasında alkol içeren her türlü kolonya da el hijyeninde virüsten korunmada kullanılabilir.

8 – Virüs salgını geçene kadar herkes maske takarak sokağa çıkmalı. (YANLIŞ)

Kronik hastalığı olan, gebe ve küçük çocuklar, hastane gibi hastalıklı kişilerin yoğun olduğu yerlerde mecburi bulunmaları gerekliyse ya da virüslerin sıkça yayılma yeri olabileceği tahmin edilen havaalanı ve riskli ülkelere seyahat etme durumları varsa tıbbi maske takabilirler.

9 – Enfekte yüzeyleri sadece su ile ya da ıslak mendil ile silmek yeterli. (YANLIŞ)

Yüzeyler çamaşır suyu, sirkeli su ya da deterjanla temizlenmelidir.

10 – Kelle paça ve sahlep içmek hastalıktan korur. (YANLIŞ)

Bu yönde bilimsel bir veri yok ancak bağışıklığı güçlü tutacak şekilde sağlıklı beslenmek önemli.

Şuan ülkemizde bilinen 359 vaka olup henüz 4 ölüm gerçekleşmemiştir. Tüm tedbirlere uyulursa daha fazla yayılmadan önüne geçilebileceğine inanıyorum ki bence yapılması gerekenler zaten her zaman olması gerekenlerdi.

Sizlere de tüm kurallara uymanızı, tedbirli olmanızı, sosyal mesafenizi korumanızı eğitime verilen arayı tatil değil tedbir olarak görüp bu boşluğu avantaja çevirmenizi öneriyorum. Sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin