Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe

Son kitap paylaşımımın ardından bir çok kitap okusam da henüz hiçbirinin yorumlamasını yapmadığımı fark ettim ve hemen bu yazıyı kaleme aldım. Bugün anlatacağım kitabın başlangıcında İçimdeki Müzik ve Küçük Prens‘i severek okuyanların bunu da seveceğini söylüyordu ve zaman kaybetmeden başladım.

Mucize(Wonder), İçimdeki Müzik gibi kitaplar benim gözümde hep farklı yerlere sahiptir. Çünkü bu tarz kitaplarda özel çocuklarla kurduğum bir bağ vardı ve bu bağa bir halka da Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe ile katıldı.

Kahramanımız Mafalda 9 yaşında Stargardt hastalığı nedeniyle birkaç ay içerisinde görme yetisini kaybedecektir, Bizler de Mafalda’nın kendi tabiriyle karanlıkta kalmadan önceki son zamanlarına şahitlik ediyoruz.

Karanlıkta kalınca insanın canı daha çok acıyor çünkü canını yakan her şeye hazırlıksız yakalanıyorsun.

Hayatta yapmak isteyip yapamadığımız/yapmadığımız ne çok şey var aslında öyle değil mi? Ama bir gün birisi bize yapabilmek için son şansımız olduğunu söylese hiç oyalanmadan işe koyuluruz diye düşünüyorum.

İşte Mafalda da arkadaşları ve ailesi sayesinde karanlıkta kalmadan önce yapmak istediklerini listelemeye başlar ve bunları duruma göre eler.

Mafalda, onunla sonsuz ilgilenen bir anne babaya ve peşinden ayrılmayan bir kediye sahiptir. Zamanla bazı arkadaşlıklarında sorunlar yaşasa da yeni kurduğu çok güzel arkadaşlıkları da vardır.

9 yaşındaki bir çocuktan beklenebilecek en iyi özellik hayal kurmasıdır.

Mafalda’nın da birçok hayali vardır ama en büyük hayali bir kiraz ağacında yaşamaktır. Kiraz Ağacında büyükannesinin de olduğuna inanır ve orada yaşamanın hayallerini kurar.

Her an karanlıkta kalmaktan korktuğundan dolayı sürekli panik içinde olan Mafalda aslında kalp gözü diye tabir ettiğimiz 3. göz ile yaşamını devam ettireceğine inanır. Görme yetisini kaybetse de diğer duyuları oldukça iyi çalışır ve inanılmaz derecede sesleri duyabilir.

Bu özelliği ile de okuldaki Estella ile sıkı bir bağ kurarlar ve onunla her şeyi paylaşır. Estella’nın sözleri ve varlığı Mafalda için bir yoldur.

Estella’dan öğrendikleri, hayallerini gerçekleştirip, gerçekleştirememesi ya da karanlıkta kalıp kalmaması sürpriz olsun. Ben söylemeyeyim de siz okuyun.

Kitabın yazarının kendi rahatsızlığından dolayı kaleme aldığı bu kitap bence bir çocuk kitabı değildi. Her yaştan insan rahatlıkla okuyabilir. Yazıma son verirken sizden kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiyle kalın…

İnsan gerçekleri sadece kalbi ile görebilir. Gerçekte önemli olanı gözler göremez.

kiraz-agaci-ile-aramizdaki-mesafe-resim-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin