Holmes Ailesinden; Enola Holmes ile Tanışalım mı?

Herkese merhabalar! Uzun zamandır film izleyecek fırsat bulamıyordum. O yüzden geçen akşam kendime ödül olarak bir film izleme kararı aldım. İzlerken gerçekten çok beğendiğim, keşke bitmeseydi dediğim Enola Holmes filmini şimdi sizler için yorumlayacağım.

Netflix kullanıcılarının hemen hemen hepsine yakın bir çoğunun izlediğini düşündüğüm film daha şimdiden dünya çapında da izlenme rekorları kırmış Hatta bu yıl içerisinde Netflix’te en çok izlenen 4. film olmuş. (Bu verilere buradan ulaşabilirsiniz.)

Nancy Springer tarafından yazılan ve 2020 tarihinde film haline getirilen filmde Sherlock Holmes’un küçük kız kardeşi Enola Holmes’in maceralarını anlatıyor.

Filmin konusuna detaylı bakmak gerekirse 2 erkek çocuğu 1 kız çocuğuna sahip bir ailenin babalarının vefatından sonra dağılmaları yani abilerin evden ayrılışıyla başlıyor. Evde anne kız kalan ikili hem birbirlerinin ailesi hem de arkadaşı olmuşlar. Klasik kültüre dayanarak yetiştirilmeyen Enola, hayatta kimseye eyvallahı olmayan güçlü bir karaktere sahip olmuş ve gerek annesinin kelime oyunları gerek abisi Sherlock’a duyduğu gizli hayranlıkla adeta bir dedektif ruhuna bürünmüş.

bu-sefer-enola-holmes-izledik-resim-1.

Annesiyle her şeylerini paylaştıklarını düşünen Enola, annesinin bir gün aniden ortadan kaybolmasıyla bazen aralarında bir mahremiyet olduğunu anlamış ve annesini bulmayı kafaya koymuş.

İki abisi de eve gelince büyük abisi Mycroft, Enola’yı başından savmak için yatılı okula vermeyi düşünürken Sherlock annesinden geriye kalanlarla bir iz sürmeye çalışır.

bu-sefer-enola-holmes-izledik-resim-1

Annesinin peşinden iz sürmeye çalışan kişi elbette sadece Sherlock değildir. Yatılı okul fikrinin ortaya atılmasıyla birlikte Enola, annesinin bıraktığı bazı ipuçlarını alarak evden kaçar ve Londra’ya doğru trenle yola çıkar.

Tarzını değiştirerek yolan çıkan Enola, trende hiç beklenmedik şekilde birinin hayatını kurtarır ve yollarına bir süreliğine beraber devam ederler. Bu kişi İngiliz Lordu Viscount Tewkesbury‘dur.

meshur-holmes-ailesinden-enola-holmes-resim-2

Londra’ya kadar birlikte çeşitli güçlüklerle yolculuk yapan bu ikilinin kalan maceralarını, Enola’nın annesinin bulup bulamayacağını, yatılı okula gidip gitmeyeceğini ve daha fazlasını okumak yerine izlemelisiniz.

Ben Holmes ailesinden Enola diye bir kız kardeşlerinin olduğunu bilmediğim için ilk etapta biraz şaşırdım. Ayrıca Sherlock ve Enola arasında ki ilişki ilk etapta beni sinirlendirse de ilerleyen dakikalarda kızgınlığım, yerini güler yüze bıraktı.

Peki Kim Kimdir?
  • YönetmenHarry Bradbeer
  • Enola Holmes- Millie Bobby Brown
  • Sherlock Holmes-Henry Cavill
  • Mycroft Holmes-Sam Claflin
  • Eudoria Holmes-Helena Bonham Carter
  • Lord Viscount Tewkesbury- Louis Partridge

Bazen yüzeysel bakmak iyi olabilirken bazen -gerçekten gerektiğinde- bir Holmes tarzında düşünmenin çok faydalı olacağına inanıyorum.

meshur-holmes-ailesinden-enola-holmes-resim-3

Hem güzel işlenişiyle hem de içerisinde verdiği mesajlar ile gerçekten çok anlamlıydı. Bu mesajlardan en büyüğü en çok ders alınması gerektiğini düşündüğümü ise kadınlara karşı tutucu dayatmalara baş kaldıran bu anne kız oldu benim için.

Eğer Enola Holmes filmini izlemek isterseniz buradan izleyebilirsiniz 📽