Girişimci Ve Başarılı Bir İş Kadını; OYA KALENDER

Son dönemlerde okulumuz etkinliklerine katılmayı alışkanlık haline getirdiğimi hatta bunlar için geç bile kaldığımı söyleyebilirim. Hatırlarsınız ki geçen günlerde IEEE Kulubü’nün düzenlediği 7.BİLSEM etkinliği dolu dolu geçmiş; eğlenmiş ve çok şey öğrenmiştik. Bugün ise IEEE’ nin bir alt komitesi olan WIE etkinliğinden bahsetmek istiyorum.

Ekip, katılanların inanılmaz eğlenmesini sağladığı tabiri caizse deşarj olduğu bir etkinlikle karşımıza geldi. Etkinliğin adı TeaTalk. Adı üzerinde; çay-sohbet! O klasik kürsü, slayt, 15’er dakikalık molaların olduğu ara verince insanın lavobaya mı gitsem, çay mı içsem, yoksa hava mı alsam diye düşündüğü ortamlardan değil aksine inanılmaz relax olan ortamda çaylarımızı içip sohbet ettiğimiz bir etkinlik oldu.

Etkinliğin konuşmacısı güler yüzü, mütevazı hareketleri ve sevgi dolu kalbiyle Oya KALENDER hanımefendi. Kendisinin buraya konuşmacı olarak gelme sebebi bir kadın girişimci olarak bundan bahsetmekti. Dilerseniz bende kendisinden bahsedeyim.oya-kalender-1

Oya KALENDER çok bilinen kurumsal firmaların marka iletişimi kurduğu, azimli, çalışkan bir hanımefendi.

Anı yakalamanın hayattaki en önemli düşünce olduğunu vurgulayan Oya Hanım hayatına büyük çoğunlukla bardağın dolu kısmından bakmayı tercih eden, kelimelerin kalbe dokunduğuna inanan bir hanım. Buna şöyle örnek vermek gerekirse kendisi “zor” kelimesini kullanmayı tercih etmiyor. Neden mi bunun cevabını kişinin o laftan sonra buna inanıp onu yap(a)maması.

Oya Hanım hakkında konuşmaya devam etmek gerekirse kendisine yol gösteren, mutlu ve başarılı olmasını sağlayan bazı kelimelerin olduğunu düşünüyor ve bunları şöyle sıralıyor:

Sihirli Sözcükler;

SAĞLIK; Oya Hanım sağlıklı olmanın mutlu olmaya ve dolayısıyla başarıya giden yolda en başlıca taş olduğuna inanıyor ve spor yapın, alkol-sigara kullanmayın, uyku düzeninize dikkat edin diyor.

ÖZGÜVEN; Evet özgüvenli olun, kendinize güveniniz olsun ama asla ve asla ne siz başkasından üstünsünüz ne de başkası sizden üstün diyor.

İSTİKRAR; İstikrarlı olun her ne yapıyorsanız karmaşadan, düzensizlikten uzak durun. Düzenli- istikrarlı olmaya odaklanın.

ÖZGÜNLÜK; Fikirleriniz, düşünceleriniz size ait olsun. Siz, siz olun ama sizi, siz yapan farklı bir özelliğiniz olsun.

İNSAN KUMBARASI; Ve işte hayattaki en önemli şeylerden biri insan ilişkileri. Bir insanla konuşmak, onun halini hatırını sormak inanın sizi alçaltmaz aksine sizi yükseltir.

MÜCADELE; Bu kelime de yapı itibariyle olumsuzluğu çağrıştırsa da olumsuz olmayın. Hayat bir maraton ve bizler bu maraton içinde koşturan kişileriz.

FAYDALI OLMAK; Bir insanın kalbine dokunmak, onların yüzünde bir tebessüm oluşmasını sağlamak kendisini iyi hissetmesi için olmazsa olmazlardan. Bunun için herkese derneklere, yardım kuruluşlarına katılmalarını ve insanların kalplerine dokunmanın en güzel şey olduğunu söylüyor.

DENGE; İnsan, hayatta kadın-erkek olarak bir bütün halindedir ve bütünü yakalamak için ikisine ihtiyaç olduğunu söylenir. Bu denge için işinize, evinize, eşinize ve çocuklarınıza dengeli şekilde zaman ayırmayı ve asla sadece iş ya da sadece evim denmemesi gerektiğini vurgular.

Bugüne kadar;
 • İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitim gördü.
 • 2003-2009 yılları arasında Genç İnsan Kaynakları kurdu, yönetti.
 • Oya Kalender, 2009 yılında www.biaile.com portalını oluşturdu. 35 kişilik uzmanla ebeveynleri bilgilendirdi, genel yayın yönetmenliğini yaparak yüzlerce yazısıyla okuyuculara ulaştı.
 • 2011 yılında ”Türkiye’nin ilk AİLE AJANSI” olan BiAile Kurumsal Projeler’i kurdu, yönetiyor.
 • 7 Temmuz 2014 itibariyle 1 yıl boyunca KRT Kültür TV ekranlarında kadın ve ailenin önemine vurgu yapan “Bi Kadın Bi Hayat” adlı programın yapımcılığını ve sunumunu üstlendi.
 • 2015 yılında, farklı sosyokültürel ve ekonomik düzeyden katılımcı ile Türkiye’deki annelerin toplumda hak ettikleri değere ulaşmalarını hedefleyen, ”Anne Meclisi” oluşumunu başlattı ve derneğin kurucu başkanı olarak çalışmalarına devam etmekte.
 • 2016 da kongre ve zirveler düzenleyen 360 CNP şirketine ortak oldu.
 • 2016 yılı itibariyle tüm şirket ve faaliyetlerini MARKA İLETİŞİM HİZMETLERİ kapsamında tek bir çatı altında toplayarak Oya Kalender Brand & People Solutions olarak hizmet vermekte.
 • Firması adına Ulusal ve Uluslararası Anne – Çocuk Fuarlarına katıldı, onlarca seminer, eğitim düzenledi ve Minifest Çocuk Festivallerini 3 kez hayata geçirdi.
 • Kadem Ekonomi Komisyonu üyesi olarak 2015 İTO IWEC Kongresi ve W20 Açılım Grubu Organizasyon Komitesi üyesi olarak çalışmalarda bulundu.
 • 2015 ICF Koçluk Konferansında moderatör görevi üstlendi.
 • Oya Kalender,  anne ve çocuğu ilgilendiren hassasiyetler doğrultusunda çeşitli girişimler ve sosyal projelere liderlik ederken, toplum ve aileyi bilinçlendirmeye yönelik olarak Beyaz TV, Beykent TV, Business Channel, Tempo TV, Best FM, Joy FM, Karadeniz FM, Sabah gazetesi, Bebek dergisi, Parents dergisi, Seninle dergisi, Deryalı Günler dergisi ve Neşeli 0-14 dergisi gibi yayın kuruluşlarında röportajları ile yer aldı.
 • 1997 – 2002 yılları arasında Türk süsleme sanatlarından çini ve tezhip ile aktif olarak ilgilendi, daima sanatın destekçisidir.

Görüldüğü üzere o, bir anne, bir eş, bir iş kadını ve o çok mutlu. O kadar güzel gülüyor ki gülüşü hiç solmasın daha çok kalplere dokunması dileğiyle..

oya-kalender-3

wie-oyakalender2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin