Firmaları Tanıyalım 4- Coca-Cola

Merhabalar. Başka bir firmayla daha karşınızdayız.

Anlatacağımız firma; 1886’lı yıllardan bu yana tasarımlarıyla, tadıyla ve ürettiği diğer tatlarla, sevdiğimiz bir yiyeceği yerken; “bunun yanında ***** çok iyi giderdi.” dediğimiz bir markayı anlatacağız. Tadını muhteşem bulmamızla birlikte kariyer gelişimi de insanı cezbeden firmalardan işte; Coca-Cola

Coca-Cola nın hem tarihsel gelişimini, bizlere öğüt tadınla olacak stratejilerini hem de staj hakkında yapmamız gerekenleri öğreneceğimiz bir yazı olacak. Hazırsanız başlayalım.

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi 1886’lı yıllar dedik. Formülü ilk olarak John S. Pemberton yarattı. Kendisi Amerikan İç Savaşlarında albay olarak hizmet ederken yaralanıyor ve Permberton ayrıca morfin bağımlısıydı. Yaralı olduğu ve hem de sağlığı açısından tehlikeli olduğu halde bir yerlerden afyon bulmaya çalışıyormuş. İç Savaş da görev almadan önce kendisi kimyager, eczacı olarak görev alıyordu. Sonra düşünüyor ve aklına kokainli şarap yapma fikri geliyor. Ee tabi kendisinde büyük bir kokain açlığı var bu şarabı üretmek için kimya bilgisi de olunca Perberton’u tutmak ne mümkün. Ürettikten sonra arkadaşlarına tattırıyor ve çok beğeniyorlar.Industryolog-Staj-Yerim-3 – Coca-Cola-görsel-1

Eminiz duymuşsunuzdur kola zararlı içme, dediklerinde; “Ya ama önceden kola eczanelerde ilaç olarak satılıyormuş.” Derler. Yalan değil söyleyelim. Ama ilaç kısmı yanlış arkadaşlar. Pemberton’un arkadaşları çok beğendikten sonra ben bu işi kazanca dökeyim deyip eczanesinde bardak olarak satmaya başlıyor bir nevi meyve suyu gibi. Ama gelin görün ki içinde kokain olması sebebiyle yasalara aykırı bulunuyor ve tekrar formülize edilmesi gerekiyor. Ortaya çıkış hikayesi böyle peki ya orjinalliğiyle bilinen logosu nasıl ortaya çıktı?

Orjinalliğiyle dedik ya akılda kalıcılığını da yabana atmamak lazım. Son zamanlarda bir deney yapılmış. Deneklere birçok maddenin gölgesini gösteriyorlar ve içlerinde en çok şekil itibariyle yumurta ile Coca-Cola tanınmış.

Industryolog-Staj-Yerim-3 – Coca-Cola-görsel-2

Logoyu; Pemberton’un ortağı ve muhasebecisi olan Frank Robinson, ürüne Coca-Cola adını vermesi ve bir kağıda kendi el yazısıyla yazmasıyla oluşuyor. O şekilde de kalıyor ve günümüze kadar geliyor.

Ülkemizde de çok yaşanan olaylardan biridir miras kavgaları Coca-Cola da miras kavgasından nasibini almış ve Pemberton’un çocukları arasında yıllarca sorunlar yaşanmış en sonunda taraflardan biri ”The Coca-Cola Company” adıyla 100.000 dolar sermayesiyle şirketi kurmuş ve üretime başlamışlar. Coca-Cola ’nın ilk dönüm noktası olarak geçmektedir.

1984 yılında ilk kez şişeyle satılmaya başlanıyor ama yıllar geçtikçe toplum baskısı artmış, bağımlılık yaptığı üzerine şikayetler çoğalınca formülü tekrar düzenliyorlar ve bağımlılık yapan elementleri tamamen çıkartıyorlar.

Industryolog-Staj-Yerim-3 – Coca-Cola-görsel-3

Coca-Cola ’nın geçmişten günümüze stratejilerine baktığımızda şunu çok net görüyoruz. Kendilerini çok iyi pazarlıyorlar. Firmayı yeni kurduklarında olimpiyat oyunlarına sponsor olmuşlar ve bu şekilde kendilerini gösteriyorlar. Hatta insanlar ücretsiz olarak tadına baksın diye kuponlar bile dağıtmışlar. Sonrasında satıldığı yerlerde müşterilere hediye olarak (isimlerini duyurmak amaçlı) üzerlerinde kendi logolarının yer aldığı saat, kalem vb ürünler veriyorlar.

Industryolog-Staj-Yerim-3 – Coca-Cola-görsel-4

Büyümelerinde reklama verdikleri önem büyük demiştik biraz açacak olursak; düşünüyorlar ve diyorlar ki yeni yeni kolalar piyasaya sürülüyor ama insanlara en orijinal kolayı bizim ürettiğimizi göstermeliyiz, diyerek kolları sıvıyorlar ve reklamlarında buna önem veriyorlar. E tabi en orijinal tat bizde derken logoları da kendilerine hasken, şişemiz de öyle olmalı diyerek şuan aklınızda canlanan şişeyi tasarlıyorlar.

Coca-Cola ’nın vizyonu hep “her yerde bulunur” olmaktı. Bunun için insanların her yerde içebileceği bir şekilde tasarlamalıydılar. Gerek işte gerekse evde. Bu sebeple üstten kapaklı, soğutuculu modeller geliştirmeye çalıştılar. 1940’lı yıllara gelindiğinde Coca-Cola neredeyse vizyonuna ulaşmıştı. Şişeleme faaliyetinin olduğu ülke sayısı iki katına ulaşmıştı.

Industryolog-Staj-Yerim-3 – Coca-Cola-görsel-5

Ülkemize gelişinden bahsedecek olursak, günler öncesinden gazetelere manşetler atıldı. “Dünyaca meşhur Coca-Cola artık memleketimizde” sloganıydı bu. Taksim’de coşkuyla davullarla kutlanılmış ve ilk fabrikası İstanbul İncirli’de açılmış. 1964 senesinde sadece İstanbul’da üretim yapan Coca-Cola,şuanda ülkemizde 9 fabrikaya sahip ve Dünyada 146.200, Türkiye de ise 3000 den fazla çalışanı var.

Coca-Cola ‘ da staj yapan bir arkadaşımızın kendisine kattığı faydaları sorduğumuzda;

-SAP programının kendi içinde büyük bir kısmını hallettiğini,

-Microsoft Office de kendisini ilerlettiğini,

-Normal staj algısının dışında bir gününün dahi boş geçmediğini ve bunların dışında asgari ücret, yemek ve eşantiyonlardan faydalandığını söyledi.

Başvurusu olumlu sonuçlanan arkadaşlara şimdiden başarılar dileriz.