Firmaları Tanıyalım 2-Tofaş

Merhabalar

 Ülker yazımızdan sonra ikinci yerli firma olarak Tofaş’ı belirlemiştik. Koç Grubuna bağlı olan, üretimden satışları 8.434.241.768 TL olan Tofaş’ı sizlere tanıtmak için büyük bir heyecan duyuyoruz.

Hemen başlayıp geçmişten günümüze Tofaş’ın tarihsel gelişimine bakmaya ne dersiniz?

Yerli-Firmaları-Tanıyalım-2- Tofaş-görsel-1

Tofaş 1968 yılında hepimizin başarılarını saygıyla andığımız Vehbi Koç tarafından kuruldu. Şu anda Tofaş iki ana bayiye sahip. Bir tanesi İstanbul Şişli’de bulunan genel müdürlüğü, diğeri ise Bursa merkeze 15 dakika, Bursa otogara 2 km uzakta bulunan üretim fabrikasıdır.

 İstanbul Genel Müdürlükleri’nde ticari operasyonlarını yürüten Tofaş, Bursa lokasyonlarında ise üretim, lojistik, ar-ge gibi operasyonlarını gerçekleştirmektedir dedikten sonra tarihi gelişimine devam edelim.

1968 senesinde temelleri atıldı demiştik. Bahsettiğimiz Bursa da ki fabrikası ise 1969 yılında kuruldu ve ilk arabasını 1971 senesinde Fiat 124 yani kullandığımız ismiyle Murat 124 ü piyasaya sunuyor.

Yerli-Firmaları-Tanıyalım-2- Tofaş-görsel-2

Bu arabayı ürettikten sonra üretim kapasitesini 20.000 arttırdı sonrasında ihracata başladı o meşhur Kartal ve Doğan modellerini de üretip ve büyümelere doyamayıp üretim kapasitesi 20.000 iken 35.00’i görüyor. Sonrasında ar-ge’sini kurdu ve bu bahsettiğimiz üretim kapasitesini 2008 senesinde 400.000 olarak açıkladılar

 Yerli-Firmaları-Tanıyalım-2- Tofaş-görsel-3

2010 senesine gelindiğinde “enişte arabası” diye nitelendirdiğimiz Fiat Doblo; “2011 Uluslararası Yılın Ticari Aracı” seçildi. Doblo serisini Amerika ve Kanada’ya da ihraç eden Tofaş, üretim felsefesi olarak WCM (World Class Manufacturing – Dünya Klasında Üretim)’yi benimsemişler.

Wcm neydi kısaca bahsedecek olursak;  Wcm’de amaç “sıfır” a ulaşmak. Ne demek peki sıfır noktasına ulaşmak?

 İş güvenliği, kalite, maliyet, teslimat gibi unsurları kullanarak; sıfır kalite hatası, sıfır kayıp, sıfır çevre hasarına ulaşmak demektir.

Yerli-Firmaları-Tanıyalım-2- Tofaş-görsel-4

Wcm’yi en iyi kullanan firmalar arasında Tofaş’da bulunmakta. Tofaş, wcm sayesinde;  iş kazalarını %97, dış kalite göstergesini %68, üretkenliğini %35, makine arızalarını ise %75 oranında iyileştirdi. Böyle bir başarı sonrasında da Fiat fabrikaları arasında “altın seviye” ye yükselmiş.

Altın seviye ne demek buna da değinecek olursak şöyle ki; eğer firmanızda wcm felsefesini benimsemişseniz, bu konuda uzman kişiler tarafından denetleniyorsunuz ve denetlemeler sonucunda 100 üzerinden puanlıyorlar. Puanlamaya göre de seviye aralıklarınıza göre bir isim veriliyor. Bunlar;

Bronz Seviye  : 50- 60 puan
Gümüş Seviye  : 60- 70 puan
Altın Seviye : 70-85 puan
Dünya Sınıfında Üretici : 85 ve üzeri şeklindedir.

Tofaş, Wcm’deki başarısının sırrını her operatöründen ortalama olarak 21 tane fikir aldığını ve işin sırrının bu olduğunu söylüyor.

Şimdi birde kariyer tarafından Tofaş’a bakalım. Tabi ki böyle bir firmada staj yapmak, sonrasında işe girmek kolay olmayacaktır. Bazı firmalar üniversitelerle iş birliği içerisinde oluyor. Belli üniversitelerin öğrencilerinden ar-ge anlamında faydalanıyorlar ve o öğrencilere stajlarında yardımcı olmaya çalışıyorlar. Tofaş da bu firmalardan birisi ve aşağıda iş birliği içinde olduğu üniversiteleri görüyoruz.

Yerli-Firmaları-Tanıyalım-2- Tofaş-görsel-5

Dönem içerisinde Tofaş prova, hack-auto gibi programlarına başvuruları açılıyor ve kendinizi göstermeniz açısından daha faydalı olmakta.

Staj başvurularını 1-31 mart tarihleri arasında alan Tofaş’ın geçmiş yıllardaki staj başvurusunda bulunan adaylar için şartları şöyle;

 • Stajı zorunlu olan
 • Otomotiv sektörüne ilgi duyan
 • Takım çalışmasına yatkın, dinamik, projelere uyum sağlayabilecek
 • Çok iyi derecede İngilizce bilen (İtalyanca artı bir özellik)
 • Makine, endüstri, otomotiv, elektrik-elektronik, işletme mühendisliklerinde okuyan veya yüksek lisansına devam eden öğrencilerin başvurabileceğini belirtiyor.Yerli-Firmaları-Tanıyalım-2- Tofaş-görsel-6

  Peki ya Tofaş’da işe alım süreci nasıl gerçekleşmektedir?

  İlk olarak yetkinlik bazlı testler uygulanıyor, akabinde yabancı dil testi, referans kontrolü ve kişilik testleri uygulanıyor. Tofaş mülakat sırasında dikkat ettiği şeyler arasında en önemli gördüğü şey; mülakat sırasında kendimizin olabildiğince enerjik yanımızı, farklı yanımızı ortaya koymamız onlar için önemli faktörler arasında.  Mülakatları geçip eğer seçilirsek üretim stajımızı Bursa lokasyonunda, yönetim stajımızı ise İstanbul lokasyonunda yapma şansını yakalamış oluyoruz.

  TOFAŞ Prova+ Staj ve Part Time Çalışma Programı sonrasında işe alım süreciniz nasıl ilerledi? diye soracak olursanız aşağıdaki linkten de ufak bir bilgi alabilirsiniz

ve unutmadan Yerli Firmaları Tanıyalım 1 yazımıza bakmadıysanız;

http://iremdede.com/yerli-firmalari-taniyalim-1-ulker/

Yerli Firmaları Tanıyalım 2- Tofaş-görsel-7