Firmaları Tanıyalım 1-Ülker

Herkese merhaba ?

Yeni bir yazı serisiyle karşınızdayız. Malumunuz şubat-nisan ayları büyük firmaların staj başvuruları için aktif rol aldığı aylar olmakta ve bu firmalarımız başvuran adayları, mülakata çağırdıklarında yönelttikleri sorular arasında aslan payını; kendi bünyeleri hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğumuza yönelik sorular oluşturuyor.

Önceliğimizi yerli firmalara vererek, firmalar hakkında önemli bilgileri, başvurduğumuz firmada önceden staj yapan arkadaşlarımızın tecrübeleri, o firmada staj yapmak bize uzun vadede neler katar ve staj başvuru linkine nerelerden ulaşırız gibi konulara değineceğiz.

Şimdiden staj başvurularınızda başarılar dileriz.

yerli-firmalari-tayerli-firmalari-tanıyalım-ülker-1nıyalım-ülker

Aranızda Ülker Çikolatalı Gofret Sevmeyen Var mı?

En Tatlı Sabahlar Çokokremle Başlar.

Bir Biskrem Versem?

Sloganlarıyla yıllar geçse de hafızalarımızdan atamadığımız şeylerden anlaşılacağı üzere ilk firmamız Ülker.

Peki nasıl başladı Ülker in serüveni?

Duymuş olacağınız üzere İstanbul Eminönünde’ki Hanlarının geçmişinde bugünün büyük çaplı firmalarının temelleri yatar. Asım ve Sabri Ülker kardeşlerin de serüveni burada başlıyor.

yerli-firmalari-tanyerli-firmalari-tanıyalım-ülker-görsel-2ıyalım-ülker

Ailelerinin şeker dükkanı işletmeleri ve büyüme çağlarının ikinci dünya savaşı yıllarına gelmesiyle onlar “savaş çocuklarına bisküvinin tadını hatırlatma” düşüncesiyle yola çıktılar. 1944’lü yıllar, bisküvi üretmek için ekipman yetersizliği ve dahasında “siz bu işi başaramazsınız” diyen insan topluluğu olmasına rağmen başardılar.

Türk gıda sektörünün devlerinden biri olan Ülker 30 şirketlik bir grup. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında üretim satışlarından elde ettiği 1.267.803.668 gelirle 108. Sırada bulunuyor. Türkiye’de ilk çikolata üretimi Ülker’e ait olmakla birlikte ilk dolgulu çikolata üretim unvanı da Ülker’e aittir.

Hızla büyümeye başlayan Ülker için kurumsallaşma şarttı ve bu doğrultuda 13 Kasım 1989’da tüm şirketleri Yıldız Holding çatısı altında topladılar.

Ülker’i de bünyesinde barındıran Yıldız Holding, dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi United Biscuits’i  satın alan Yıldız Holding bu işlemle, dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldi.

yerli-firmalari-tanıyalım-ülker-görsel-3

Gelelim böyle büyük çapta bir firmanın insan kaynakları kısmına. 1996’lı yıllara kadar personel yönetimi anlayışının hakim olduğu bir Ülker vardı. Birbirine coğrafi olarak yakın olan şirketlere tek bir personel müdürü atanıyordu. Kötü durumda değildiler ama bu şekilde devam ederlerse gelişemeyeceklerinin de farkındaydılar. Bunun üzerine İsviçre’nin önde gelen danışmanlık firması olan Management Development Consulting ile iletişime geçtiler. Yeni strateji ve planlar ile Ülker yeni dönemine başlamış oldu. Böylece insan kaynakları yönetimi merkezileştirildi ve tek elde toplanmış oldu. İnsan kaynakları koordinatörü Aziz REFİĞ bir konuşmasında; “Yapılan çalışmalar ve stratejiler sayesinde çağdaş ve yenilenebilir bir organizasyona kavuştuk .“ diyor.

yerli-firmalari-tanıyalım-ülker-görsel-4

Peki işe alma süreçleri nasıl gerçekleşiyor?

Ülker de işe alma süreçleri 7 aşamadan oluşuyor. Başvuran adaylara kişilik testi uygulanıyor. Bu testlerle de başvuran adayların aradıkları pozisyona uygun olup olmadıklarını, ilgilerine ve motivasyonlarına bakmış oluyorlar.

2024 hedeflerini şimdiden belirleyen Ülker in mülakatlarında sorduğu bazı sorulara değinecek olursak;

Sektöründe monopoli olan bir firmanın sektörüne yeni girişler oluyor. Firma sektördeki yerini korumak için ne yapmalı? (staj başvurusu için)

Tecrübeniz olmamasına rağmen neden sizi işe alalım ? (mezunlara)

Şirketimizi neden tercih ediyorsunuz ? (ülker çikolata mülakatı)

En son hangi kitabı okudunuz ?

Neden yıldız holding bünyesinden bir marka seçtiniz ?

Gibi sorularla karşılaşılmış.

İş imkanları için http://www.yildizkariyer.com a girip öz geçmiş oluşturup kaydetmek mümkün.

Akademideki satış pazarlama yöneticimiz Alperen Dede’ de Ülker de staj yapanlardan. Onun tecrübelerini aktaracak olursak;

-Kurumsal firmaların stajyerlerine sağladı şartların ne kadar profesyonelce olduğunu gördüm.

-Sap görme ve öğrenme imkanı sağlandı.

-Kurumsal şirketin işe alım politikalarını yakından takip edebildim.

-Gıda Sektöründeki üretimi ve denetimi görme sansım oldu.

-Başımdan geçen bir olayı anlatmak gerekirse; bir gün arkadaşlarıma nescafe içer misiniz diye sormuştum ağız alışkanlığıdır ya hani. Müdürüm ise beni hemen uyararak “sen Ülker’de çalışıyorsun.”Cafe Crown” içer misiniz diye soracaksın” dedi ve unutmayacağım bir cümle oldu ?

Son olarak eklemek gerekirse Ülker “krispi” yarışması ile kazananlara staj imkanı sunmakta ve şansınızı denemek, incelemek isterseniz linkine https://www.bizzkampus.com/nasil-katilirim ulaşabilirsiniz.

 Başvurularınız için şimdiden başarılar dileriz  ?

yerli-firmalari-tanıyalım-ülker-görsel-5

orijinal link için ; https://industryolog.com/staj-icin-yildiz-holding-ve-ulker/