Evde Kal

Virüsün dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılarak artması sonucu bazı ülkeler karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladı. Ülkemizde henüz sokağa çıkma yasağı yok fakat bireysel olarak bu yasağı uygulamış gibiyiz.

Okulların ve üniversitelerin tatil olması, bazı iş yerlerinin homeoffice çalışmasıyla toplumun bir kısmı evden çıkmamak için çabalıyor. (Tabii ki hala iş yerlerine giderek çalışanlar da var onlar bu yakarışlarımın tamamen dışındalar.)

Çabalayan kısım ile çabalamayanlar arasında ufak tartışmaların çıktığını görüyorum sosyal medyada. Evde kalmaktan kaçan insanların türlü bahaneler sunduğunu, bana birşey olmaz dediklerini sizler de duyuyorsunuzdur/görüyorsunuzdur. Twitterda sürekli “evde zaman geçmiyor” gibi tweetler okuyorum.

Ben de ilk önce şunu sormak istiyorum; neden memnun olmuyoruz? Sabahtan akşama kadar çalışan insanlar, özenmiyor muydu evdekilere, her tatili dört gözle beklemiyor muydu?

Evde zaman geçirmeyi her zaman çok seven bir insan olarak ikinci soruyu soruyorum. Evde nasıl zaman geçirileceğini bilmiyor olabilir miyiz?

Sizleri bu zor günleri minimum kayıpla atlatmak için evlerinizde vakit geçirmeye, acil durum olmadıkça dışarı çıkmamaya davet ediyorum. Dolayısıyla evde yapabileceğiniz ufak birkaç önerim olacak.

Öncelikle hobilerinizi iyi biliyor olmalısınız. Çünkü bilgisayarla hiç ilgisi olmayan birine kodlama öğrenmek için online dersler almalısın diyemem.

Hemen hemen her kitap sitesi farklı günlerde güzel indirimler yapıyor. Bunlardan bazıları Kitapyurdu , D&R , BkmKitap, Kidega gibi.. Buralardan kendi sevdiğiniz tarzda kitap alışverişi yapabilir ya da internet üzerinden erişebileceğiniz kitapları okuyabilirsiniz.

Yemek yapmayı seviyor ya da hiç bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için Youtube, Nefis Yemek Tarifleri gibi sitelerden hem öğrenebilir hem de farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.

Eğer sabırlıysanız puzzle işine girebilirsiniz. Yeni başlayanlardan ileri seviyeye kadar 500-1000-1500-2000 parça gibi birbirinden farklı boyutlara şans verebilirsiniz. Sonuçta zamanınız bol gözüküyor 🙂

Bence her gün 1 ya da 2 tane Ted videosu izleyerek, yeni şeyler öğrenebilir, kendinizi güncelleyebilirsiniz.

Eğer kendinize ait bir website olsun istiyorsanız üzerine çalışmalar yapabilirsiniz.

Online eğitim veren bazı yerlerden ücretli/ücretsiz biçimde eğitimler alabilirsiniz. Bunun için Youtube, İşletme Enstitüsü, Udemy gibi kanalları kullanabilirsiniz.

Ve tabii ki olmazsa olmaz dizi/filmleri gerek televizyondan, gerek internet sitelerinden, gerek Netflix gibi aracılarla izlemeye devam edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere bu liste epey arttırılabilir. Sağlıklı günlere, en az kayıpla ulaşacağımız ve o günlerin çok yakında gelmesi dileğiyle. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin