Evde Herkes İçin Meditasyon: “Mandala”

Evde kalmaya devam ettiğimiz bu günlerde e-ticaret sitelerinde en çok satanlar arasında yer alan ve her yaş grubuna hitap eden ” mandala “yı sizlerle birlikte biraz yakından incelemek istedim.

Kafamız dalgın olduğunda ya da telefonla konuşurken önümüzde kağıt kalem varsa hemen alıp bir şeyler çizmeye çalışır böylece bilinç altımızda yatanları kağıda aktarırız. Mandala ise bizim bu yaptığımızın daha evrensel halidir.

Manda (Enerji – öz), La (kap) anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Temelinde  “enerjiyi saklayan kap” anlamına gelir. Yani Mandala’ yı yaparken ne hissediyorsanız ya da dilekleriniz ne ise bu mandala tarafından tutuluyor. Dolayısıyla güzel enerjiler yüklediğinizi ya da olumsuz enerjileri aktardığınızı düşündüğünüzü ise yok ederek negatiflikten kurtulabilirsiniz.

Mandalalar her zaman daire formundadır. Belirgin olarak görünen merkez noktasının etrafında boyayabileceğiniz şekiller bulunmaktadır. Kare biçimindeki motifler dahi yuvarlak formlarını korumaktadır. Merkezinden başlayan birbirinden farklı semboller bir araya gelerek bir bütünü oluştururlar. 

Mandala sadece boyama kitabı değildir. Dilerseniz sizler de çizebilirsiniz. Bunun için herhangi bir teknik resim bilgisine gerek yoktur.

Mandalanın faydaları;
  • Huzur ve güven getirir.
  • Onlara bakmak size bir sakinlik hissi verir.
  • Konsantrasyonda yardımcı olur.
  • Dikkatli olmayı kolaylaştırır.
  • Tüm şekil ve tasarımların ortaya konulması, bir denge duygusu getirir.

Şuan temelinde dairelere dayanan ama farklı konsept başlıklar altında toplanan birçok kitap mevcut. Siz de kendinize uygun olanı tercih ederek bir nevi meditasyonunuzu yapabilirsiniz. Şahsen ben bir rahatlama ya da öze dönüş yaşıyorum.

Yeterince sıkıntılı ve yoğun duygusallıklar yaşadığımız; eve kapandığımız bu dönemde yeniliklere açık olmak hem zihninizi hem de ruhunuzu tazeleyecektir. O yüzden Mandala yaparken sizin tek yapmanız gereken kendinizi boyalara ve şekillere vermek. Siz elinize gelen kalemi alın ve boyayın. Renkler kendi uyumunu yakalayacaktır.

Şimdiden iyi boyamalar diliyorum. Huzurla ve sağlıkla kalın. 🙂

evde-herkes-icin-meditasyon-mandala-resim-1

Boyadığınız ya da çizdiğiniz mandalaları benimle paylaşabilir; bana yeni mandalalar için fikir verebilirsiniz. Gözüm mandalamda, kulağım sizde.. Bana buradan, Facebook’ dan; Twitter’ dan ya da Instagram’ dan istediğiniz zamanda büyük bir rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.. 🙋‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin