En Doyurucu Site Yemeksepeti

İnternet sitelerinde gezerken, bizi kendisine bağlamasını ve çıkmak yerine daha çok gezmek isteriz. İşte o sitelerden biri olan Yemeksepeti ve kurucusu hakkında konuşacağım.

Keyifli okumalar…

 

Saatlerce ne yesek, nereden alsak, acaba fiyatı nedir diye düşünmeden tek bir uygulama bizim için bunu yapabiliyor ve siparişimiz en geç 1 dakika içinde mağazaya ulaşıyor.

Yemeksepeti.com, Türkiye’de hizmet veren çevrimiçi yemek sipariş sitesidir. Türkiye’de 64 şehirde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet vermektedir.

Yemek sepetinin kurucu ortağı ve CEO’su olan Nevzat Aydın hakkında biraz konuşmak gerekirse;

en-doyurucu-site-yemeksepeti-resim1

 

1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Daha sonra MBA yüksek lisansı için ABD’ye gitti fakat San Francisco kentinde değişik ülke mutfaklarını tattıkça bunların sipariş yöntemlerini inceledi ve kafasında bu fikri oluşturup ve 2000 yılında eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü.

Yemek yemeyi seven Aydın bir söyleşisinde ‘Bende doyma hissi yok’ deyip öğrencilik yıllarında ‘yiyebildiğin kadar pizza’ satan bir zincirde tam 38 dilim pizza yediğini söylüyor. 

en-doyurucu-site-yemeksepeti-resim2                               

Çalışma alanı bilgisayardan çok yemek olduğunu düşünen Aydın 2001’de Yemeksepeti.com sitesini açtı ve 24 yaşında kendi işinin patronu oldu. 2 ortağı ile siteyi kurmak için 150 bin dolar harcadı. Birkaç yıl işlerin büyümesi ve Türkiye’de internetin yaygınlaşması için sabırla bekledi.

İş kurmak için ilk önce İstanbul’u seçen Aydın ardından Ankara ve İzmir’de faaliyete geçti. Yemeksepeti bir anda 650 restoran, 70 bin üye kullanıcı, 5 milyon dolar ciro gibi rakamlara ulaştı. Bu yakın gelecekteki büyük büyümenin de habercisi oldu. Yemeksepeti ‘ni hayata geçirdikten sonra ilk planda bazı restoranlardan olumsuz tepkiler alan ekip, birkaç yıl boyunca işlerini inatla sürdürerek hatırı sayılır bir kitleye ulaşmayı başardı. Sonradan sadece Yemeksepeti için restoranlar kurulmaya başladı. Sokak arasında pek bilinmeyen küçük ölçekli restoranlar, Yemeksepeti ağına katılınca, yeni müşterilere açılma şansı yakaladı.

Ödüller:

Altın Örümcek Web Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında organizasyonun en büyük ödülü olan Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü 2 kez üst üste kazanmış ve “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorilerinde de birinci olmuştur. Yemeksepeti.com, Altın Örümcek Web Yarışması’ndaki başarılarına 2006 yılında da yenilerini eklemiştir.

 

Yemeksepeti.com, 2007 yılında Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından ’Endeavor Girişimcisi’ seçilmiştir. Seçim aşamasında girişimci atılımcılık, yenilikçilik, ektik değerler, rol model potansiyeli, ekonomiye katkı ve Endeavor ile uyum gibi kriterler göz önünde bulundurulmuştur. Yemeksepeti.com böylece Endeavor Türkiye Ofisi ve Endeavor’ın dünya çapındaki destek ağından, sermayeye ulaşımda aracılık, stratejik danışmanlık, mentorluk ve tanıtım desteklerinden yararlanabilme şansını elde etmiştir.

Nevzat Aydın, yemeksepeti.com’un kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar dolayısıyla 2010 yılında CNBC-e Business dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Böylesine başarılarının ardından kuruculuğunu yaptığı Yemeksepeti.com‘u  2015 yılı Mayıs ayında merkezi Almanya-Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara sattı. Satıştan sonra da şirketteki CEO görevine devam ediyor. Ayrıca satıştan kazandığı bu paranın 27 milyon dolarını 114 çalışanına paylaştırdı.

 

Başarılarını tebrik eder, girişimciliğinin yeni nesillere aktarılmasını temenni ederim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin