Empati Yapabilmeyi Öğrenmek İçin: İçimdeki Müzik

Sizi alıp başka diyarlara götürecek yeni bir kitap ile karşınızdayım. Bugün ki kitabımız “İçimdeki Müzik“. Lafı fazla uzatmadan hemen başlamak istiyorum. Kitaptaki kahramanımız Melody.

Melody, beyin felci hastası ama beyin felci olmasına rağmen mükemmel bir fotografik hafızaya sahip. Her şeyi görebiliyor, duyabiliyor ve hafızasına kaydedebiliyor.

Kelimeler kar tanesi gibi etrafımda uçuşuyor. Her biri narin ve eşsiz, yere düşmeden avucumda eriyip gidiyor.

Konuşamayan, yürüyemeyen, kendi başına yemek yiyemeyen ya da tuvalete bile gidemeyen Melody okula başlamasıyla birlikte aslında bambaşka hayatlarla tanışıyor. Sınıfında onun gibi farklı engellere sahip arkadaşları varken ilk başta çok zorlanmasa da 5. sınıfta kaynaştırma sınıfında büyük güçlükler yaşıyor.

Güçlü bir kız olan Melody, önce insanları izliyor ve onları analiz edebiliyor. Böylece hem insanları tanıyor hem de daha güçlü olmak için çabalıyor.

Melody, okuldaki bilgi yarışmasına tüm itirazlara rağmen katılır ve okulun en zeki çocuğu olduğunu kanıtlar.

Çevremizde gördüğümüz insanları yargılamak ne kadar kolay geliyor öyle değil mi? Aslında herkesin farklı hikayeleri vardır. Melody, bu hikayenin baş kahramanı ama ona her daim destek olan yardımcı karakterleri atlamak hiç olmaz.

Bu kahramanlarımız Melody’nin annesi, babası, yan komşusu Bayan V ve okulda ki destekçisi Catherine…

Melody’nin ailesi Melody için ellerinden geleni yaptıkları görüyoruz. Ne yazık ki gerçek hayatta kapalı kapıların arkasında kalan ama özel yetenekleri olan bir çok çocuk var. Dilerim ki hepsi destek konusunda Melody kadar şanslı olabilir.

Düşüncelerin kelimelere ihtiyacı vardır. Kelimelerin de sese.

255 sayfa ve 33 bölümden oluşan bu kitap önce kapak tasarımıyla içinizi ısıtırken, akıcılığıyla ve duyguların içtenliğiyle de sizi sarıp sarmalıyor. Konusu da bu kadar etkileyici olunca 48 tane ödülü hak ediyor gerçekten.

Her biri farklı hayatları mercek altına alan, özel çocukların konu alındığı bir çok film ve kitap var. Sizler de onları izleyerek/okuyarak biraz empati yapabilir, ön yargılarınızdan kurtulabilirsiniz.

İçimdeki Müzik kitabını okuyanlardan yorumlarını, okumayanlardan da en kısa zamanda okumalarını talep ediyorum. Sevgiyle kalın…

içimdeki-muzik-resim-1

3 thoughts on “Empati Yapabilmeyi Öğrenmek İçin: İçimdeki Müzik

  1. “Melody’nin ailesi Melody için ellerinden geleni yaptıkları görüyoruz. Ne yazık ki gerçek hayatta kapalı kapıların arkasında kalan ama özel yetenekleri olan bir çok çocuk var. Dilerim ki hepsi destek konusunda Melody kadar şanslı olabilir.” Gerçekten de öyle o kadar çok çocuk var ki bu durumda olan insanların gözünden kaçıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin