Duygulandıracak Bir Film: Bizi Hatırla

Dün bir film izledim ve biraz etkilendim açıkçası dolayısıyla hemen bu yazıyı kaleme aldım. Film 2018 yılında vizyona giren ama benim bir türlü izleme fırsatımın olmadığı “Bizi Hatırla” filmi.

Nerede doğduğumuz değil, nerede karnımızı doyurduğumuzun önemli olduğu bu günlerde hayatın telaşına kaptırıyor ve hep daha iyisi için çabalıyoruz.

Filmde ki kahramanlarımızdan Kaan’ da istediği mesleği yapmak, yerinde saymamak için Foça’dan İstanbul’a gidiyor. Burada yoğun iş temposu ve ardı ardına gelen basamakları son derece hızlı tırmanan Kaan, Foça’daki babasını ihmal etmektedir. Foça’da terzi olan babası ise oğluyla hep gurur duyar ve aramaması nedeniyle gönül koymaz oğluna.

Onun da çevresinde arkadaşları, dükkanı, kuşu ve deniz vardır. Film buraya kadar iki ayrı yerde geçmekteyken bir gün Eşref fenalaşır ve hastaneye kaldırılır. Eşref’in arkadaşı Leman ise bu fırsatta Kaan’ı arayarak durumu ona anlatır ve Kaan’ın Foça’ya gelmesini sağlar.

duygulandiracak-bir-film-bizi-hatirla-resim-1
İstanbul’a doğru;

Eşref Bey’in doktoru sonuçları sağlıklı bulmadığını söyler ve Eşref ile Kaan’ın İstanbul yolculuğu başlar. İstanbul’da lüks bir hayat yaşayan Kaan ve ailesi ilk iş olarak Eşref için iyi bir doktor bulurlar. Tanı koyma sürecinde torunlarıyla vakit geçiren Eşref Bey aslında o evde yolunda gitmeyen aksilikleri düzeltmek için oraya gelmişçesine gizli bir rol oynar.

Beni en etkileyen karakterlerden biri elbette Binnur Kaya yani Fatoş oldu. Şiveli konuşmasıyla ev işlerine yardım ederken aslında Eşref Bey ile her şeyi konuşabilen tek kişi diyebilirim.

Doktorun Kaan’ı aramasıyla yolunda gitmeyen durumlar için erken bir ameliyat planı yapılır fakat o esnada aslında terfisiyle babası arasında kalan bir Kaan modeli ile karşılaşılır.

duygulandiracak-bir-film-bizi-hatirla-resim-2

Kaan ya iş hayatı için en önemli fırsatı olan o iş seyahatine çıkacak ya da babasının ameliyatında yanında olacaktır. Zor bir ikilem yaşayan Kaan’ın ne karar verdiğini şimdilik size sürpriz olsun.

Filmi izledikten sonra şunu düşündüm. Hayatın neresindeyim? İlerliyor, yükseliyor muyum yoksa yerimde mi sayıyorum? Şuan öğrenciyim ve ailemleyim. Ya iş hayatında olsaydım ben de hayatın telaşesinde bu kadar gergin bir insan olur muydum? Ya da aynı kararı vermek zorunda olsam ne seçerdim? Bizi Hatırla filmi fragmanını buradan izleyebilir; başka film önerisi için buraya tıklayabilirsiniz.

One thought on “Duygulandıracak Bir Film: Bizi Hatırla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin