Dünyanın Uyanışı ve Atiye

Hayatımda kitap okumak her zaman önemli bir yere sahip olduğu için okuduğum kitapların dizi ve filmlerini izleyerek karşılaştırmalı analizler yapmak her zaman çok hoşuma gidiyor. Şimdi bu kapsamda kitaptan esinlenerek uyarlanmış hali Atiye ‘den söz etmek istiyorum.

Netflix hayatımıza girdikten sonra benim için film, dizi izlemek daha kaliteli bir hal aldı. Çünkü ben siteler arasında dolanırken sabırsızlanıyorum ve direk açıp izlemek istiyorum. Yine böyle bir süreçte Netflix’te yayınlanan Atiye’yi izlemeye karar verdim.

Baştan belirtmeliyim ki bu yazı hem kitabı hem de diziyi anlatan bir yazı olacak gibi. Çünkü dizi Şengül BOYBAŞ’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı kitabından esinlenerek çekilmiş.

Ben kitabının olduğunu bilmeden, önce dizisini izlemiş bulundum. Daha sonra kitabını okudum ki normalde pek hoşlanmam böyle olmasından. Gerçi diziyi izledikten sonra kitap hala okunulabilirdi çünkü gerçekten aralarında oldukça fark vardı.

Örneğin en temel fark baş kahramanımız olan Atiye; dizide resim öğretmeniyken, kitapta özel şirkette çalışan, üst yöneticiliğe yükselmeye çalışan bir iş kadınıydı. Bunun dışında elbette birçok fark var fakat spoiler vermek istemiyorum.

Bana soracak olursanız gerçekten iki kurguda güzel fakat dizide 2. sezon çok daha iddialı yazılmalı. Çünkü şuan kitap, diziden epey bir yukarıda benim için.

İki kurguda da temel olan konu dünyanın en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe. Uzun yıllar normal bir hayat süren Atiye bir zaman sonra asıl kaderini bulma ve kendini tanıma yolculuğuna çıkar. Hayatındaki işaretleri takip ederek insanlığın doğduğu yere dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’ye gelir. Atiye’nin bu tapınakla kabuslarındaki bağlantıyı çözmeye çalışırken yaşadıklarını okuyor/izliyoruz.

Okuduğunuz ya da izlediğiniz aynı eserde muhakkak çeşitli farklılıklar olur. Çünkü kitaptaki olaylar daha canlı ve hızlı şekilde ilerletilmelidir. Örneğin siz bir mekanı 10 sayfa da açıklarken; bir iki sahnede izletebilirsiniz. O yüzden bazı eklemeler ve çıkartmalar kabul edilebilir.

Dizinin çıktığı dönemde, oyunculuklar ve kurgudaki bazı eksiklikler, yanlışlıklar gündem oldu fakat ben bunlara yorum yapmayacağım. Sonuçta herkesin fikri kendine.
Dizinin baş kahramanları; Beren Saat(Atiye); Mehmet Günsür(Erhan); Melisa Şenolsun(Cansu) ve Erhan Akdülger (Ozan)

Okumak isteyenler için kitap arkası ve izlemek isteyenler için dizinin fragman;

dunyanin-uyanisi-ve-atiye-görsel-2
dunyanin-uyanısı-ve-atiye-görsel-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin