Bolywood ‘dan Bajrangi Bhaijaan İle “Sevginin Gücü”

Film izlemek özelikle yaz tatillerimin vazgeçilmezleri arasındaydı. Tatilin başında oturup bir liste oluşturur, bu filmleri izler ve yorumlardım. Günümüzde hem stres atıcı hem de ders veren kaliteli filmlerin az sayıda olması bizi ailecek izleyebileceğimiz filmler konusunda kısıtlıyor. Bu kısıtlamayla karşılaşmadığım kaliteli yapımları olan, ciddi bir emek içeren filmlere ise Bolywood ’da rastlıyorum. Evet evet doğru duydunuz Holywood değil Bolywood. Yani Hint sineması…

bajrangi-bhajian-görsel-1

Bugün anlatacağım bu kaliteli, beni fazlasıyla etkileyen, iyi ki izlemişim dediğim film olan Bajrangi Bhaijaan… Tabiki de böylesine güzel bir filmde spoiler vermeden geçemedim. Yazımı okuduktan sonra filmi izleyeceğinize eminim.. O yüzden şimdiden keyifli okumalar ve keyifli izlemeler dilerim…

Pakistan, Hindistan, Kaşmir gibi bölgelerde kriket oyunun fazlasıyla meşhur olduğunu duymuşsunuzdur. Filmimizdeki ana karakterimiz Shahida’ da ismini bu oyunun oyuncularından birinden almaktadır.

Filmde küçük kız bir kaza sonucu yamaçtan düşerek ağaca takılı kalır ve geçirdiği tramva ile ne yazık ki dilsiz kalır. Ailenin tek çocuğu olan Shahida’ yı iyileştirmek umuduyla annesi, Delhi’deki bir tapınağına götürür. Tapınak ziyareti pek olumlu sonuçlanmasa da anne kız umudunu kaybetmeyerek gece yolculuğu yapan bir tren ile evlerine doğru yol alır. Tren bir süreliğine durduğunda uzakta kuzu gören minik kızımız onu kurtarmak için trenden iner… Bir süre geçtikten sonra tren harekete geçer ama ne yazık ki sevgili Shahida’nın trende olmadığını kimse fark edemez ve oda sesini duyuramaz…

Shahida daha sonra gelen bir yük trenine biner ve kendisini Hindistan’nın Haryana eyaletine bağlı Kuruksherta’da bulur.

Burada Pawan Kumar Chaturvedi, nâm-ı diğer Baijrangi ile tanışır.

Baijrani, Hindu tanrısı Hanuman rahibidir. Adını söyleyemediği için Shahida’ya Munni der ve onun nerede yaşadığını öğrenmeye çalışır ama kız dilsiz olduğu için çabası boşunadır.

Baijrani, Munni ile anlaşmak için fazlasıyla çaba sarf eder ve onu film boyunca yanından ayırmaz ta ki ailesi bulunana kadar. İşte tam bu noktada işin içine yasal olmayan bazı şeyler giriyor. Küçük, dilsiz ve ailesinden haber alamayan bir kızla berabersiniz. Gittiğiniz yolun yasal olup olmadığına bakar mıydınız?

bajrangi-bhajian-görsel-2

3 saatlik bir filmin sanırım sadece 25 dakikasını yukarıda anlattım size… Gönül ister ki daha çok şeyden bahsetmek ama sonunu bildiğimiz bir yolda yürümek ne kadar zevkli olabilir ki?

Film yerine filmin yapım aşamasından da söz ederek yazımı sonlandırmak istiyorum… Bileceğiniz üzere Hint Sineması denince akla müzik ve dans gelir evet bu filmde de müzik ve dansa sıkmamak, yormamak kaydıyla yer verilmiş. Film Bolywood ‘da 2014 yılı kasım ayında çekilmeye başlamış ve 17 Haziran 2015 tarihinde vizyona girmiştir. Aamir Khan’ın (öneri filmlere buradan bakabilirsiniz) başrolünü oynadığı PK filminden sonra ikinciliği yaklaşık 93 milyon dolar hasılat elde ederek kazanan film yaklaşık 26 ödüle layık görülmüş. Bu kadar ödülü hak eden bir filmi izlemeyi hala düşünmüyor musunuz?

Bolywood ‘dan Bajrangi Bhaijan fragmanını izlemek için;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin