Bill Gates Kimdir?

Microsoft’un kurucularından olan ve dünyanın en zengin ikinci insanı olan Bill Gates’e blogumda yer vermeseydim olmazdı. Şimdi size Bill Gates ‘i anlatmak istiyorum.

Başarıyı kutlamakta herhangi bir sorun yoktur ancak önemli olan, başarısızlıktan aldığımız derslere göre harekete geçebilmektir.

Gates 28 Ekim 1955 yılında Seattle’ da doğmuştur. Annesi öğretmen babası avukat olan Gates çocukluğundan itibaren bilgisayara hep meraklı olmuştur ve 12 yaşında bilişim kurslarına gitmeye başlamıştır.

Lisedeyken World Book Ansiklopedi serisinin tamamını okuyan Gates, Harvard’da hukuk okumaya başlamış fakat okuduğu süre boyunca hukuk dersleri yerine bilgisayar oyunları ve poker ile zaman geçirmiş.

Arkadaşı Paul Allen’ın ona gösterdiği makalede dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 hakkında bilgi sahibi olan Gates, şirketin Meksika’daki üreticisini aradı ve bilgisayara uygun BASIC adında bir programlama diline sahip olduğunu söylemiş ancak Paul ve Bill’ in elinde herhangi bir program yoktu. Bunun üzerine okula dönüş yapan Gates, Allen ile sabah akşam Harvard’ın laboratuarlarında program üzerine çalışmaya başladı. Ellerinde Altair isimli bilgisayardan olmadığı için yazılımın çalışıp çalışmayacağı hakkında en ufak bir fikirleri yoktu. Allen, Meksika’ya gittiğinde dahi programın çalıştığına dair bir kanıtları yoktu. Ancak şansları yaver gitti ve program çalıştı. Bunun üzerine Bill Gates Harvard’ı bıraktı ve ortağı Allen’ın yanına Meksika’ya gitti.

İki arkadaş çok geçmeden, 4 Nisan 1975 tarihinde Microsoft’u kurdu ve şirketin CEO’su Bill Gates oldu. Daha sonra şirketi Seattle’ye taşıdılar. Bu noktadan itibaren Microsoft için altın dönemin kapıları da hızla aralanmış oldu.

Microsoft:

Micro kelimesi mikro işlemciyi; soft kelimesi ise yazılımı temsilen kullanılmıştı. Microsoft kurulduğu güden itibaren başarı basamaklarını hızla çıkan bir şirkete dönüştü.

1979’da şirket sadece 13 kişi çalışana sahipti. Ancak 1980’li yılların ortalarında, iki kişi ile başlayan bu şirket serüvenleri müthiş büyüme gösterdi ve Avrupa’da şubeler kuruldu.

Microsoft işletim sisteminin yanı sıra uygulama yazılımları konusunda da başarılı işler çıkardı. 1982 Multiplan hesap yazılımı, 1983’de Mouse kullanımına olanak sağlayan Word metin işleme sistemini başlattı. Word, Avrupa’da çok satmayı başarmıştı. 1986 yılında ise Microsoft anonim bir şirkete çevrildi.

1993 yılında piyasaların lideri haline gelen Microsoft yıllık 3.75 milyar dolar ciro elde ediyor ve borsa değeri 20 milyar doların üzerinde seyrediyordu. Aynı zamanda dünyadaki bilgisayarların %85’inde kullanılıyordu. Zamanla dünyanın en değerli üçüncü şirketi konumuna yükselmiştir.

Günümüzde çok başarılı bir insan konumunda bulunan Gates’in serveti dudak uçuklatmaktadır. Bill Gates 31 yaşında milyarder olarak, tüm zamanların en genç milyarderi olmuştur. Tüm servetine rağmen gönlü zengin olan Gates, yaptığı hayırseverlikler neticesinde 1995 yılında Britanya Kraliyet Nişanıyla onurlandırılmıştır.

Son olarakMicrosoft’tan ayrılacağını açıklayarak görevini Satya Nadella’ya devretti. Aktif olarak yönetim kurulunda olmasa da, %6.4’lük hissesiyle Microsoft’un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor. Gates, “Microsoft ile ilgili olarak, yönetim kurulundan ayrılmak şirketten uzaklaşmam anlamına gelmez. Microsoft her zaman hayatımın önemli bir parçası olacak ve şirketin vizyonunun şekillenmesiyle hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Satya ile iletişimde olmaya devam edeceğim. Şirketin kaydettiği ilerleme ve dünyaya nasıl fayda sağlayabileceği konusunda her zamankinden daha iyimser hissediyorum” dedi.

Bill Gates ‘in Yazdığı Kitaplar:
  • Önümüzdeki Yol
  • Düşünce Hızında Çalışmak
  • Showing Up For Life: Thoughts on the Gifts of a Lifetime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin