Bilinmezlikte Çığır Açan Adam: Elon Musk

Sanırım Elon Musk ‘ı tanımayanınız yoktur. Kendisi teknoloji denildiğinde dünya devi olarak adını duyurmuş, daha küçük yaşlarda yazılımla uğraşmaya başlamış Güney Afrikalı bir adamdır. Günümüzde uzaya insan taşımacılığı konusundaki çalışmalarıyla devrim yaratacak olan Elon Musk’ı daha yakından tanımak ister misiniz?

Henüz 12 yaşındayken uzaya meraklı olan ve kendi kendine yazılım öğrenerek Blaster adındaki uzay oyununu 500 $’a satan Musk, ilerleyen yaşlarında işletme, fizik ve ekonomi alanlarında eğitim almıştır.

İlk oyunundan sonra üniversitedeyken kardeşi ile, internet tabanlı harita içeren sarı sayfalar web sitesi olan Zip2 ‘yu kurmuş. Bir süre sonra Compaq şirketine 22 milyon dolara satarak diğer hayallerine adım atacak sermayeyi elde etmiştir.

1995 yılında daha Zip2 döneminde internetin yayınlaşmasıyla interneti de aktif kullanmaya başlamış. Musk, dünya üzerinde 200’den fazla ülkede geçerli olan PayPal ödeme sistemi ile birlikte büyümeye devam etmiş. Böylece onun satışıyla adını altın harflerle kazıdı.

PayPal satışından sonra hayatının sonuna kadar hiç çalışmadan yaşayabileceği kadar para kazanan Musk, bu parayı risk alarak 3 sektöre yatırmıştır. Bu yatırımlar;

  • 10 milyon dolar ile gerekli enerjiyi sürdürülebilir kaynaklardan (güneş) kullanmak için enerji sektöründeki SolarCity
  • 70 milyon dolar ile geleneksel otomotiv sektörünü geride bırakacak,enerjiyle çalışacak Tesla
  • 100 milyon dolar ile şuan ki gündemimiz olay uzay sektöründeki SpaceX‘ dir.
bilinmezlikte-cigir-acan-adam-elon-musk-resim-2.

Özellikle uzay sevdası ve üzerine yaptığı çalışmalar ile Crew Dragon uzay aracı hakkında konuşmak istiyorum.

İnsanlığın parlak bir geleceğe sahip olduğunu düşünerek ölmeyi tercih ederim.

Elon Musk

SpaceX Fikri:

Dünyanın batmaya yakın olduğunu ve deliklerden su almaya başladığını düşünerek gelecekte Mars’ta yeni bir koloni yaşamı oluşturmayı hedefleyen Musk, ekonomik olarak çıkmaza girdiği bir dönemde Nasa ile birlikte ortak çalışarak batmanın eşiğinden dönmüş ve geleceğe daha emin adımlarla yürümeye başlamıştır.

ABD, 2011 yılından beri astronotlarını uzaya kendi gönderemiyor ve Rusya aracılığıyla yüksek ücretlerle astronotlarının ulaşımını sağlıyordu. Ama Musk ile yapılan anlaşmalar ve yatırımlar sayesinde, sadece erzak ve malzeme gönderilebilen roketler yerine astronotların da gönderilebilmesi için çalışmalar başlamıştı.

Uzay araçları çok büyük maliyetlerle üretildikleri için SpaceX’in bir diğer amacı da bu araçların tekrar kullanılabilirliğini sağlamak olduğu için ekstra çalışmalar da gerekti.

Yıllar süren çalışmalar, harcanan büyük emekler sonucunda 27 Mayıs 2020’de ilk kez özel bir şirket tarafından uzaya insan gönderilecekti. Bütün çalışmalar, planlar tamamlanmış; herkes hazır olup nefesini beklerken ne yazık ki hava şartları nedeniyle 30 Mayıs 2020 tarihine ertelenmişti.

Bu özel görev için seçilen iki astronot; Doug Hurley ve Bob Behnken 30 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye saati ile tam 22.22 ‘de uzaya başarılı şekilde fırlatıldı.

bilinmezlikte-cigir-acan-adam-elon-musk-resim-3

Uluslararası Uzay İstasyonu’na 19 saatte varması beklenen roket sağlam bir şekilde vararak görevini başarıyla tamamlamış ve bir ilke imza atmış oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenip, uzay araçlarına geçmeleri ise şöyle görselleştirildi;

Elon Musk’ın bu çalışmaları, çok yönlü oluşunun sebeplerinden birinin çok okuduğunu söylemesi üzerine anlıyoruz ki okumak, akıl ve bilimin ışığında çaba sarf etmek bizleri daha ileriye taşıyacaktır.

İstikbal göklerdedir.

Mustafa Kemal Atatürk

bilinmezlikte-cigir-acan-adam-elon-musk-resim-4.
ANITKABİR /2017

2 thoughts on “Bilinmezlikte Çığır Açan Adam: Elon Musk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin