“Anne WIth An E” ya da “Yeşilin Kızı Anne”

Herkese merhabalar. Bugün kitabı ve dizisi olan bir eserin yorumlamasını yapacağım. İnstagramdan takip edenlerin hatırlayacağı üzere “Yeşilin Kızı Anne” kitabını okuduktan sonra en kısa zamanda Netflix’te uyarlaması yapılan “Anne With an E” dizisini izleyeceğimi söylemiştim. Dün itibariyle bitirdim ve hemen yazısını yazma gereği duydum. Hazırsanız spoilerlerın minimum seviyede olduğu yazımıza başlayalım.👒👒

👒1908 yılında yazılan ancak yayınlanması yıllar alan, Türkçe’ye çevrilmesi ise yakın zamanlarda olan bu kitabı acaba daha erken neden okumadım diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü, beni son derece dinlendiren, tabiri caizse içimi yumuş yumuş yapan bir kitap olduğunu fark ettim.

👒Okuduğumu paylaştığım an mutlaka dizisini de izlemelisin diyenler oldu. Dolayısıyla bu ısrarlara dayanamayarak hemen dizisine başladım. Farklı zaman dilimlerinde farklı yapımcılar tarafından uyarlanması yapılmış olsa da onların daha çizgi film tadında olduğunu öğrendim. Günümüze en yakın çekimi Netflix’teki olduğu için hemen başladım.

👒Elbette kitaplar ve diziler her zaman aynı olmuyor. Yazılanın beyaz perdeye aktarılabilmesi için daha fazla detay ve daha fazla aksiyon gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla burada da çeşitli farklılıklar yaşandığını söyleyebilirim.

👒Diziyi ve kitabı karşılaştırmalı olarak ele alırsam ilk bölümlerinin birebir aynı olduğunu, hatta cümlelerinin repliklerinin birebir eşleştiğini söyleyebilirim. Gelişme ve sonuç bölümlerinde ise çeşitli farklılıklar mevcut.

👒Kitabın/Dizinin konusu;

👒Sessiz sakin bir kasaba olan Avonlea’da her şeyin tüm normalliğiyle devam ettiği bir süreçte , Green Gables’ta yaşayan Marilla Cuthbert ve Matthew Cuthbert kardeşler yaşlanmış olmalarından dolayı, çiftlikte kendilerine yardım etmesi için yetimhaneden bir erkek çocuğu almaya karar verirler. Bu karar sonucu yetimhaneye bizzat gitmeyip, başkaları aracılığıyla haber gönderdikleri için arada bir karışıklık olur ve yetimhaneden erkek çocuk yerine kız çocuğu gelir.

👒Bu kız çocuğu Anne Shirley.’dir. 11 yaşında, kızıl saçlı, çilleri olan, renkli gözlü zayıf bir kızdır. Hayal gücünün sonsuz varlığına inanan, hayalleriyle hayata, yaşama sarılan oldukça konuşkan ve meraklı olan Anne hiçbir yerde istenmediğini biliyor olması ve yetim olmasından kaynaklı sürekli eleştirilere maruz kalıyor olsada hep hayallerinde daha farklı bir Anne’yi yaşatmayı başarmış.

👒Green Gables’a da ilk geldiğinde istenmediğini öğrendiği an tüm gücünün kaybetse de hayata tekrar sıkı sıkı sarılmayı başarmıştır.

👒Yaşadıklarından dolayı içine kapanık sessiz olan Matthew Cuthbert, Anne’i gördüğü ilk andan itibaren onunla farklı bir duygusal bağ kurmuştur. Aynı bağı Marilla’nında kurduğunu ne yazık ki söyleyemem..

👒Zaman ilerdikçe tam bir aile olan Cuthbertlar okurken ya da izlerken içinizi ısıtacak bir hikayeye ev sahipliği yapıyor.

Anne-With-An-E-resim-1

👒En büyük zorluğu ise, okulda yaşayan Anne’in arkadaşlarıyla olan ilişkilerinini iyileştirmesini, başarılı olmak için çabalamasını ve insanlara kendini kabul ettirişi gerçekten zorlu bir süreç olsa da başarmış olmasını görmek çok mutlu edici…

👒Eğer sadece kitabı okusaydım içimde bir burukluk olacaktı ama diziyi izledikçe aralarındaki ilişkinin kitapta anlatılandan daha sevgi dolu olduğunu görmek beni çok mutlu etti.

👒Başta da söylediğim gibi 1908 yılında yazılmış olmasına rağmen hala günümüzdeki konuları işleyen bir yapısı var. Bunlara, ön yargı ve başkaları hakkında fütursuzca yorum yapabilme cürretimizi örnek verebilirim. Her zaman farklılıkları da kabul etmemiz gerektiğiniz düşünüyorum.

Anne-With-An-E-resim-3
👒Anlatılacak, konuşulacak o kadar çok şey olmasına rağmen spoiler vermemek adına burada sonlandırıyorum. Bence önce kitabını okuyup daha sonra dizisini izleyin.

Daha sonra yorumlarınızı yapmayı unutmayın. Yorumlarda görüşmek üzere.. Sevgiyle kalın..👒👒