Amazon-ve-Jeff-Bezos-un-Basarisinin-Arka-Plani
Analiz Kitap Analizi

Amazon ve Jeff Bezos’un Başarısının Arka Planı

Uzun bir aradan sonra tekrar yazı yazmak ve bu yazının severek okuduğum bir kitap hakkında olması beni çok motive etmişken hemen başlamak istiyorum. 2021 yılının ilk kitaplarından birisi Amazon oldu benim için. Amazon’u duymayan, görmeyen yoktur diye düşünüyorum.

Gözlerini Amerika’da açıp son derece hızlı bir şekilde dünya genelinde büyüyen Amazon, bugün e-ticaret denilince akla gelen ilk şirket olma başarısını elinde tutuyor. Amazon bu yola “online kitapçı” olarak çıkmıştı. Ancak 1999 yılının Temmuz ayında artık kitapçılığın yanı sıra elektronik sektörüne girmenin kararını almışlar. Her ne kadar riskli gözükse de Jeff Bezos sınırsız dünya için bunun giriş kapısı olduğunu biliyordu. Böylece girdiği bu sektörde yıllar içinde dev bir perakendeci haline geldi.

amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-7

Zamanla ürün sayısında ve pazarında bu kadar büyüme ve çeşitlilik kazanmasındaki sır ne derseniz hemen Kurumsal Hizmetler Yöneticisi John Rossman tarafından yazılan kitaba geçmek isterim.

2014 yılı Haziran ayında yayınlanan kitap, zaman içinde çeşitli güncellemeler yapılarak bugün ki halini alıştır. Kitap da Amazon’un bu kadar başarılı ve müthiş bir büyümeyle dünya devi olmasının arka planındakiler ortalama 14 başlık altında incelenmiş.

Bölümler:

1)Müşteriyi Saplantı Haline Getirmek:

Jeff Bezos kendini müşterilerinin yerine koyarak onların dile getiremediği ihtiyaç ve isteklerini ortaya çıkartmak konusunda üstün çaba göstermiş ve bu konuda inanılmaz bir erişim sağlanmasını amaçlamıştır. Bunu sağlayabilmenin yanında müşterilerin sorun yaşamamasını; yaşasalar bile bunu teknolojik müdahaleler ile çözüme ulaştırılmasını sağlamıştır. Örneğin bu düşüncesini en net şekilde destekleyen cümlelerinden birisi şudur;

En iyi müşteri hizmeti, aslında hiçbir şekilde müşteri hizmeti olmamasıdır; çünkü müşteri açısından en iyi alışveriş deneyimi, yardım istemek zorunda kalmadığında gerçekleşir.

Amazon, müşteri hizmetleri konusunda idealini bir adım daha büyüterek 2000 yılında reklama yatıracağı parayı “Süper Tasarruf Sağlayan Ücretsiz Kargo Teklifi” sloganıyla kargo ücretlerine yatırmış ve kulaktan kulağa yayılma yöntemiyle dünyanın en etkili reklamını yapmıştı.

amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-1

Amazon için başarının kilit noktalarından birisi de “kutsal üçlü” hakkındadır. Bu kutsal üçlü, Amazon’un her ürün için uyguladığı en önemli stratejik adımdır. Bu kutsal üçlünün unsurları fiyat, çeşitlilik ve bulunabilirliktir.

 • Fiyat–> Amazon’un düşük fiyat stratejisi ayrıntılı olarak belgelenmiştir.
 • Çeşitlilik–> Hayal edebiliyorsanız, Amazon.com’dan alınabilme ihtimali de vardır demektir.
 • Bulunabilirlik–> Amazon ne zaman bir müşteri siparişi alsa, gönderinin tahmini varış zamanını Amazon’un kendi deneyimi olan “söz” ifadesini kullanarak bildirir.

Bir işi büyütmenin iki yolu vardır. İyi olduğunuz alanların listesini çıkarmak ve becerilerinizi kullanarak dışa doğru yayılmak. Ya da yeni beceriler edinmemizi gerektirse bile öncelikle müşterilerinizin nelere ihtiyaç duyduğunu belirleyip ardından geriye doğru bir çalışma yürütmek.

2) Sonuçları Sahiplenmek:

Jeff Bezos, Amazon’da çalışanların her görev pozisyonuna bir kiracı olarak değil, işin sahibi olarak yaklaşılmasını ister.

Ekip üyelerindeki sahiplenme duygusu nasıl sağlanıyor?
 • Şirket yüksek performanslı yetenekleri işe almak, idare etmek ve geliştirmek için etkili ve ölçülebilir bir sistem oluşturmuştur.
 • Şirketin her tabakasında nüfuz eden bir sorumluluk duygusu aşılanmaktadır.
 • Amazon, ödüllendirme planları tasarlayarak çalışanlarını işine ve şirkete sahip çıkmaya teşvik eder. Bu ödüller hisse senedi seçenekleriyle olur.

Sorumluluk üstlenmek acısız olmaz. Ancak bu, başarıya ulaşmanın tek garantili yoludur.

3) İcatçılık ve Basitleştirme:

Her gün büyüyen Amazon, bunun sırlarından birinin tasarımlarının hızlı, kolay ve sezgisel bir hizmet kullanmalarından kaynaklandığını söyler. Bu konuda şunları söylemiştir;

İcatların en radikal ve en dönüştürücü etkiye sahip olanları, genellikle insanların yaratıcılıklarını serbest bırakarak onları hayallerinin peşinden gitmeye teşvik edenlerdir.

İcat etmek ve basitleştirmek eşit derecede gereklidir. İşleyişte güçlü bir yenileme yapabilirsiniz ancak basitleştirmede çok ileri giderseniz bu bazı bürokrasi engellerine takılabilir. Dolayısıyla icat etmek ve işleyişleri mükemmelleştirmek için çalışırken, bürokrasinin korkutucu saldırısına karşı basitliğin zorunlu bir siper olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

4) Liderler Haklıdır, Hem de Çok:

Netlik, Amazon ve Jeff Bezos için oldukça önemlidir. Çünkü önemli bir girişime başlarken hedeflerinize ulaşma şansınızı artırmak istiyorsanız, bu hedefleri en başından net bir şekilde tanımlamalısınız. Böylece öğrenme, büyüme ve sorumluluk alma kültürü de ortaya çıkar.

Planlar hiçbir şeydir; planlamalar ise her şey.

Dwight D. Eisenhower
amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-3

5) Öğren ve Meraklı Ol:

“Öğrenme süreci sona ermez ve bugün hala 1. gün” diyerek her gün daha çok öğrenmeye çalışan Jeff Bezos; bunu Amazon bünyesinde de “öğrenmeyi bırakmak, yeniliği bırakmaktır” cümlesiyle sık sık vurgulamaktadır.

Araştırdığımız en iyi şirket liderleri, son derece meraklı bilim insanları gibi işlerinin daima öğrencisi olarak kalıp sürekli sorular soruyorlar -neden, neden, neden?- ve karşılaştıkları insanların beyinlerini sömürmek gibi tedavisi mümkün olmayan bir zorlama dürtüsüne sahipler.

Jim Collins- İyi’den Mükemmel Şirkete

6) En İyiyi İşe Al ve Geliştir:

Sadece en iyi kişileri aramak, işe almak ve elde tutmak şirketinizin günlük faaliyetlerinde en yüksek performans standartlarında ısrar etmenizi mümkün kılar.

Unutmayın ki iyi kişilerle başlanan iş her seferinde terfilere ve ardından daha iyilerinin yetiştirilmesini sağlar. Böylece her seferinde daha da büyürsünüz.

7) Yüksek Standartlarda Israr Etmek:

En iyileri işe almak, her zaman daha da iyilerinin yetiştirilmesini sağlar demiştik. Dolayısıyla Amazon Liderlik İlkeleri zorlayıcı ve ilham vericidir. Dolayısıyla küçük hizmet hatalarının bile asla önemsiz olmadığını acımasızca vurgulamak gerekir.

İyi bir lider, yüksek standartlar koyar ve ekibini devamlı artan bir kalite seviyesine ulaştırır.

8) Büyük Düşünmek:

Küçük düşünmek, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir. Amazon’daki liderler elde edilen sonuçlara ilham kaynağı olan cesur bir yön yaratıp diğer çalışanlara aktarırlar.

amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-6

9) Eyleme Geçme Yanlısı Olmak:

Amazon’daki liderler hesaplanmış riskler almaya önem verirler. Hız, iş açısından önemlidir. Birçok karar ve eylem tersine çevrilebilir ve kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç yoktur. Bu yüzden şüpheye düştüğünüzde bir şey deneyin ve o alandaki ilk kişi olmanın sunabileceği fırsatlardan yararlanın.

Amazon’ da her zaman ileriye zorlama gibi doğal bir eğilim vardır. Ancak bunun uygulanması için belirsizliklere karşı risk alıp sonuçlardan ders çıkarma tutumu sergileyen liderler daha çok öne çıkmaktalar.

10) Tutumluluğu Uygulamak:

Amazon’daki bir lider, müşteriler için önemli olmayan şeylere para harcamak istemez. Tutumluluk; becerikliliği, kendine yeterliliği ve buluşlar yapmayı doğurur. Personel sayısı veya bütçenin durumu için bir istisna yapılmaz.

11) Başkalarının Güvenini Kazanmak:

Gerçek bir iş birliği sadece bir güven ortamında mümkün olur. Bu ortam her zaman ekip üyelerinin güvenini kazanmış ve karşılığında onlara güven vermiş bir lider tarafından sağlanır.

Güven kazanmak için bazı öneriler:

 • Sorumluluk almayı ve hataları kabul etmeyi öğrenin.
 • Kötü bir şey olduğunda karşınızdakileri suçlamayın.
 • Karşınızdakileri tebrik etmekten kaçınmayın.
 • Ekiplerinizde yeni fikirlere ve yaratıcı olma ruhuna özgürlük tanıyın.
 • Fikir ayrılıklarına karşı pozitif olun ve çözüm bulmaya çalışın.
amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-4

12) Derine Dalmak:

Amazon’da başarıyı belirleyecek konularda detaya inmeden herhangi bir işlem yapılmaz. Çünkü derinlere inildikçe çalışanlar arasında sorumluluk bağları yönetilir, verilerin doğru, hızlı ve tutarlı analizleri sayesinde gerekli çalışmalarla etkileşimli hale getirilir.

13) Cesur Olun: Karşıt Görüşte Olmak ve Fikrinize Sadık Kalmak:

Amazon’da liderlerin kanaatleri vardır. Size katılmadıklarında, bu rahatsız edici ya da çok yorucu gelse de kararlara saygılı bir şekilde karşı çıkmakla yükümlüdürler; sosyal kaynaşma uğruna taviz vermezler. Ancak bir kez karar aldıklarında da size içtenlikle söylerler.

14) Ortaya Sonuç Koymak:

Amazon’daki liderler şirketleri için önemli olan verilere odaklanırlar, bunları doğru kalitede ve zamanda teslim ederler. Tersliklere rağmen, onlar gerekeni yaparak işin üstesinden gelirler ve asla rehavete kapılmazlar.

amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-2

Amazon, ilk gününden beri yukarıdaki 14 ilkeyi benimseyerek bugüne kadar başarılı bir şekilde gelmiştir. Bu başarı ilkelerini kapılar ardında, gizli toplantılarda konuşmamışlar. Her zaman, herkesle her yerde konuşmuşlar. Çünkü önemli olan bu 14 ilkeyi bilmek değil; gerçekten uygulayabilmektir. Bu ilkelerde aslında kişisel hayatımızda da uygulamamız gereken ilkeleri görüyoruz. O yüzden bu ilkeleri uygulayarak hem kişisel hayatımızda hem de iş hayatımızda güzel sonuçlar elde edebiliriz.

amazon-ve-jeff-bezos-basarisinin-arka-plani-resim-5

Uzun zamandır kitap yorumu paylaşmama eksikliğimi umarım bu yazımla bir nebze olsun telafi edebilmişimdir. Eğer önceki kitap yorumlarımı okumadıysanız buradan geçebilirsiniz.

Diğer yazılarımda görüşmek üzere sevgi ve sağlıkla kalın👒🙋‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir