ALİ CEVAT ÜNSAL ile Gamification

Uzunca bir süredir beklediğim seminerin ardından sizinle harika bir insan hakkında konuşmak istiyorum. O kişi Ali Cevat ÜNSAL Bey. Kendisini abim aracılığıyla az çok tanırken bugün hem hoş bir sohbette hem de fazlasıyla eğlenceli bir eğitim ortamında bulundum. İlk önce kendisinden bahsettikten sonra yaptığı işler hakkında konuşacağım için vakit kaybetmeden başlayalım. 🙂

ali-cevat-unsal-1

Kendisi teknoloji, gıda, bankacılık, eğitim vb. sektörlerinde 15 yıla varan deneyimleriyle iş dünyasına dair değerlendirmelerini yazdığı, konferans takvimlerini paylaştığı, organizasyon ve kariyer danışmanlığı yaptığı İnsan Kaynakları Amatörü isimli bir bloğa sahiptir. Ayrıca kendisinden “evli, bıyıklı ve çocuklu” diye bahsediyor.

Kendisinin şu günlerde biri oyun tabanlı eğitim yöntemleri hakkında olmak üzere 3 adet kitap çalışması bulunuyor. İlk kitabının 2017 bitmeden yayınlanma hedefi olduğunu bildiğimiz için buradan da imzalı kitabını beklediğimi duyurmam gerek 😀

Şimdi birazda neler yaptıkları hakkında konuşmak gerekirse; yönetici ve çalışanlara eğitim, danışmanlık ve etkinlikler düzenlemektedirler. Önemli sorulardan bazıları ise neden, nasıl ve ne zaman yaptıkları. İşte onlar içinde gerekli bilgileri http://alicevatunsal.com/hakkimizda/ sitesinden detaylı olarak inceleyebiliriz.

Evett kesinlikle incelemeniz gereken bir site diyorum ve ben daha çok bugünün konusu olan oyunlaştırmaya nam-ı diğer “Gamification”a geçmek istiyorum. Gamification; eğitimi oyunlaştırmaktır.

Aslında bizler bu işe daha çocuk yaşlarda sevgili annelerimiz tarafından maruz kalarak çok küçük yaşlardan itibaren yaşayarak öğrenmiş oluyoruz. Nasıl mı? Ben eminim ki hepimiz o yemek dolu çatal, kaşıklar için “uçak geliyooor hadi aç bakalım ağzını” lafını duyarak büyümüşüzdür. Ya da büyük çoğunluğumuz ilkokul dönemlerinde ders çalışırken oyuncak bebeklerimizi öğrenci gibi düşünüp çalıştığımız şeyleri onlara anlatarak bir oyunlaştırma deneyimi yaşamışızdır.

 Gamification’u inceleyebilmek için aslında İngilizce terimler olan game ve play kelimelerini biraz incelemek lazım. Bizde oyun her türlü oyunken İngilizce’ de game: kısıtlı bir sürede, belli kurallar doğrultusunda oyun oynamakken; play: serbestçe, kuralsız vakit geçirmek için oynanan oyunlar için kullanılır.

 Bu gamification’ lara günlük hayatımızda pek çok kez rastlıyoruz.

ali-cevat-unsal-resim-2

Sürekli olarak yürüyen merdiveni kullanan insanlar için yapılan bu piyano merdiven ise tuşlara (basamaklara) basıldığı zaman farklı notalar aracılığıyla melodiler oluşturmuş böylece çoğunlukla yürüyen merdiveni kullanan toplum bunu oyunlaştırarak piyano merdiveni tercih etmiş.

Oyun oynamayı bıraktığımız gün, öğrenmeyi de bırakırız.

                                                                                  William Glasser

Bir kişiyle bin saat sohbet etmektense, bir saat oyun oynamayı yeğlerim.

                                                                                                 Platon

Böylece benim diyeceklerimin sonuna geldik. Çok güzel, çok eğlenceli, çok oynamalı, çok gülmeli bir günün ardından herkesin böyle seminerlere katılmasını temenni ederim. Mutlu günler…

ali-cevat-unsal-2

                                                        #Gamification #BuBıyığaGüven