7’den 77’ye Herkes İçin Öneri: Küçük Prens

Dünya üzerinde en çok dile çevrilen kitaplardan biri olan Küçük Prens, çocuk kitabı olarak geçse de 7’den 77’ye herkes tarafından okunması gereken bir kitap. Küçük Prens, kendi gezegeninde kırılgan gülünün bakımı ve yanardağlarının temizliğiyle ilgilenip hayatını sürdürürken, komşu gezegenleri merak etmesiyle bir yolculuğa çıkar.

Ama gözler kördür. İnsan gözleriyle değil, yüreğiyle bakmalı…

Bu yolculuğun sonuncu durağı ise Dünya’dır. Küçük Prens, çölde uçağı düşen pilotla arkadaşlık eder ve buraya kadarki süreçte gezdiği gezegenlerdeki yaşadıklarını, öğrendiklerini anlatmaya başladı.

Birinci gezegende, tek başına yaşayan ve kendini her şeye hükmedebilecek kudrete sahip olduğunu düşünen kral ile tanıştı.

Öyleyse sen de kendini yargılarsın. En zoru da budur. Kendini iyi yargılamayı başarırsan gerçek bir bilge olduğunu kanıtlamış olursun.

İkinci gezegende kendini beğenmiş, zamanını başkalarının hayranlığını arayarak geçiren kibirli bir adam karşılaştı.

Kibirli insanlar, pohpohlamalardan başka bir şey duymazlar.

Üçüncü gezegende utandığını unutmak için sürekli içen bir adamla karşılaştı.

Dördüncü gezegende tüm yıldızların sahibi olduğunu düşünen bir işadamı ile tanıştı. İş adamı onları sadece sayarak güzelliklerinin göremediği bir hayat sürüyordu ve onları yönettiğini söylüyordu.

+Yıldızlar kimin?

Bilmem, hiç kimsenin değildir herhalde

+Öyleyse benimdir onlar, çünkü bunu ilk düşünen bendim.

Bu onların senin olması için yeterli bir sebep mi?

+Kesinlikle!

Beşinci gezegen hepsinin en küçüğüydü ve görev bilincinin tam olan bir fenerciyle karşılaştı. Fenerci, verilen emirler doğrultusunda fenerleri yakıp söndürüyormuş ve dinlenecek vakit dahi bulamıyormuş.

Ömür su gibi akıp geçiyor.

Altıncı gezegende yaşlı bir adamla karşılaşmış. Bu adam uzak diyarları araştırmakla çok meşgul olduğu için kendi dünyasını keşfetmeyi reddeden, görmeyen bir adammış.

Son olarak yedinci gezegene yani dünyaya geliyor. Sırayla bir yılanla, güllerle,tilkiyle, makasçıyla, satıcıyla, ve pilotla karşılaşıyor

İnsanların arasında da yalnızlık duyabilir insan.

Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. 

Tekrar tekrar okunabilecek bu kitabı en kısa sürede okumalısınız. 👑

İrem Dede Yazar:

Merhabalar, ben İrem, Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Öğrendiklerimi, izlediklerimi ve okuduklarımı sizlerle paylaşmayı çok seviyorum. Hep birlikte gelişip, geliştireceğimiz günlerde görüşmek dileğiyle...

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir