2020 ‘ye Nasıl Başladık?

Her sene başlangıcında yeni hayallerimiz, dileklerimiz oluyor. Eminim ki 2020 yılına girerken de hepimizin umudu çok fazlaydı. Bireysel olarak planlarınızın, hayallerinizin ne durumda olduğunu bilemesem de toplumsal olarak maalesef biraz bozuldu moralimiz. Her kim olursa olsun, hangi ırktan, dinden, dilden olursa olsun ölümlere üzüldük. Peki bu ölümler neden nasıl oldu?

İlk olarak Aralık ayından bugüne sadece ülkemizi değil tüm dünyayı yerinden sarsan, Çin’de ortaya çıkan Corona Virüs’ü(Covid-19) ile karşı karşıya kaldık. Bilinen güncel sayılara göre 3 bin 116 kişi öldü

Gerek hijyen kurallarına gerekse beslenme düzenimize dikkat ederek elimizden geldiğince mücadele etmeliyiz. Mümkünse tokalaşmayın, sarılmayın ve kendinizde bir şey hissederseniz lütfen sağlık birimlerine başvurun. Çünkü bu durum toplum sağlığını etkilemekte. Umarım daha fazla kişi ölmeden bir çözüm, tedavi bulunur.

Deprem:

Daha sonra 24 Ocakta ülkemizin doğusunda Elazığ depremiyle kenetlenip üzüntülerimizi paylaştık tüm ülke olarak. Bu deprem yaklaşık 40 saniye kadar sürdü ve ilgili birimler depremin büyüklüğünü 6.8 olarak ölçtü. Malesef ki 41 kişi hayatını kaybetti.

Bu depremden sonra aslında depreme karşı ne kadar tedbirsiz olduğumuzu gördük. Küçük depremler hala yoklarken umarım bazı şeyler ders olur ve gerek ev yerleşimine gerekse deprem çantasına; deprem tatbikatlarına gereken önemi veririz.

Çığ:

Yine bu süreçte Van’da 4-5 Şubat tarihlerinde meydana gelen iki çığ düşmesi yaşandı. İlk çığ düşmesinden sonra olay yerine giden ekipte çığ altında kaldı ve ne yazık ki ilk olayda 5, ikinci olayda 36 kişi hayatını kaybetti.

4 Şubat günü İzmir’den İstanbul’a giden uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hava koşullarından kaynaklı olarak sert iniş yapmış ve kırılmıştı. Burada da 3 kaybımız vardı.

Son olarak şehitlerimiz. Bu konu o kadar hassas bir konu ki inanın sadece sabır dilemekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Şehitlerimizin çok olduğunu söylemek ve her şehitle birlikte ailelerine de ateş düştüğü için sayı vermeyi doğru bulmuyorum. Şehitlerimizin mekanı cennet olsun ve dilerim ki son olsun.

Yukarıda saydığım olaylar beni bu süreçte derinden etkileyen olaylar oldu. Hem ülkemiz hem de dünyamız için dilerim ki bahar gelmesiyle birlikte sorunlar, kazalar, depremler, virüsler, hastalıklar son bulur. Biz insanlar hep birlikte ve sağlıklıyken mutluyuz..

Nice mutlu zamanlar geçirmemiz dileğiyle. 2020 yılında daha neler yaşadık derseniz blogumdan ayrılmayın. Esen kalın..

One thought on “2020 ‘ye Nasıl Başladık?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş
Paylaş
Tweetle
Pin