2020-Nasil-Gecti-Ve-Simdi-2021-Nasil-Devam-Edecek_
Kalemimden

2020 Nasıl Geçti? Ve Şimdi 2021 Nasıl Devam Edecek?

2021 yılının ilk pazartesi gününden herkese merhabalar! Umarım bu yıl geçtiğimiz yıldan kat be kat daha iyi olur. Sağlık, huzur, mutluluk ve başarı bizi hiç bırakmaz. Bu yazımda bugünün sendromsuz bir pazartesi olması adına yeni umutlarımızı, planlarımızı; yeni başlangıçlarımızı motive etmesi amacıyla paylaşmayı umuyorum. Hazırsanız başlayalım.

2020’den Geriye Kalanlar

Dünya çok yorulmuş ve yıllardır ona verdiğimiz zararı biz insanoğluna geri püskürtmüştü. Çıkan her yeni haberle “bit artık 2020” dedik ama uzun uzadıya bir 2020 geçti. Şimdi her acıyı tek tek yazmak yerine şöyle birer ikişer örnek verip daha sonra ülkemizi de çok büyük oranda etkileyen covid konusunda detaylı konuşmak istiyorum.

  • Ocak ayının başında her şey normal gözükürken Avustralya’da büyük bir yangın çıkmış ve bir sürü orman canlısı yangında yanarak ölmüştü.

Daha sonra Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve inanılmaz bir hızla yayılım gösteren Covid-19 dünyaya yayılmaya başlamıştı. Aslında ilk başta herkes için uzak gibi gözükse de maalesef 2020 Mart ayı itibariyle ülkemizde de görüldü. Kimine göre zaten gelmiş olan; kimine göre de aslında zamanında gelmişti. Yayılım hızını azaltmak için ülkeler sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve bunun sonucunda hem ülkemizde hem dünyada alışveriş çılgınlığı ve stokçuluk yaşanmıştı. Bu da hızlanan krizin bir adımıydı.

11 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, akşam saatlerinde bir açıklamayla ülkemizde bir covid vakasının görüldüğünü ve hemen hızlıca tedbirler alınması gerektiği kararının verildiğini aktardı. Böylece ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde 1 hafta süreyle; üniversitelerde ise 3 hafta süreyle ara verilme kararı alındı.

Ülkede, vaka var mı yok mu ne yapmalıyız derken hemen maske, dezenfektan ve kolonya kara borsaya düştü. Piyasada maske bulunamıyor; hemen hemen her televizyon programında evde nasıl maske yapılacağı gösteriliyordu. Tabii ki tüm evlerde denendi.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-0

Eğitim ve Covid

Daha sonra zaman çok geçmemişti ki vakalar artmış ve ölümler başlamıştı. Dolayısıyla bunun için de hemen 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminin uzaktan eğitim ile devam edilmesine karar verilmiştir.

Uzaktan eğitime geçiş ile birlikte MEB’e bağlı öğrenciler; EBA, EBA TV, Zoom gibi platformlardan ders görmeye; üniversite öğrencileri ise; Moodle, Alms, Big Blue Button, Perculus, Zoom, GoogleMeet gibi platformlar kullanmaya başlamışlardır.

Bu kapsamda eğitimlerin verimliliğinin yanı sıra öğrencilerin ulaşılabilirliği de büyük soru işaretleri oluşturmuştu. Zamanla bu kapsamda yapılan çeşitli revizeler ve iyileştirmelere de tanık olduk.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-1

İş Hayatı ve Covid

Virüsün bulaşması hızlandıkça eve kapanma sayıları arttı ve eğitim kurumlarından sonra bazı şirketler de home-office çalışmaya ya da dönüşümlü olarak bazen evden bazen işten başladı. Böylece, hem işlerin bir toplantı odasına tıkılmadan da yürütülebileceğini gördük hem de ofislerin, şirketlerin kapatılmasıyla birlikte trafiğe çıkan araç sayısının azaldığını, yine buralarda kullanılan klima gibi araçların daha az çalıştığını; bunların birbirlerini destekleyerek de çevre kirliliğinde biraz azalma yaşandığını gözlemledik.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-2

Sağlık Sektörü ve Covid

Her geçen gün artan vaka ve ölüm sayılarına göre zaman zaman çeşitli önlemler alınmıştı. Bu önlemler kapsamında hala devam etmekte olan akşam 21.00’dan sonra dışarı çıkmamak, hafta sonları dışarı çıkmamak, restoran ve kafelerin sadece paket servislerinin açık olması gibi birçok durum sayılabilir. Bu önlemler yeterli mi; yeterli değilse neden yeterli değil gibi soruları kendimize sormalı ve kendi kendimizi kurallara uymak konusunda motive etmeliyiz. Bence evlere kapanmak, evden çıkmayarak gönüllü karantina uygulamak bizim kendi irademiz dışında sağlık sistemini ve çalışanlarının durumu kontrol altında tutabilmeleri için bir gereklilik.

Yukarıda bazı işlerin home-office çalışmalarından söz ettim ancak sağlık sektörü çalışanları bu durumun tam aksine hayatlarına tamamen hastanelerde, ailelerinden uzak bir şekilde devam ettiler. Tabii bu süreçte birçok sağlık çalışanımızı da kaybettik.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-3

Sosyal Medya ve Covid

Sosyal medya kullanım her geçen gün artarken eve kapanmayla birlikte de iyice arttı. Bu durumu avantaj ve dezavantaj başlıklarında incelemek gerekirse dezavantajın en belirgin özelliğini hareketsizliğe bağlı sağlık sorunları oluştururken; en büyük avantajını da çeşitli platformlarla birlikte gerek eğitim alanında gerekse kişisel gelişiminde ulaşılabilir kaynaklarımızın artması oldu.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-4

Covid’in yanı sıra yangınlar, kasırgalar ve ırkçılığa bağlı şiddet olaylarını gördük. Amerika’da George Floyd adındaki bir vatandaşın polis tarafından canice öldürülmesiyle ne yazık ki 2020 yılında hala insanlık namına almadığımız bir dersi daha görmüş olduk. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlarla anlaşabilmeyi; aynı evrende yaşamayı öğrenmeliyiz.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-8
  • Yılın sonuna yaklaşmışken kardeş ülkemiz Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir savaş çıkmıştı ve halk büyük zarar görmüştü. Savaşın sonunda Azerbaycan özgürlüğüne ve topraklarına kavuşmuştu.

Peki 2021 Nasıl Devam Edecek

2020 boyunca evin içinde; bilinmezliğe yürüdük ama şimdi en azından bazı şeylerin nasıl daha iyi gideceğini biliyoruz. O yüzden yeni yıl yeni bir pazartesi diyorum ve çeşitli önerilerde bulunuyorum.

2021 yılı ve sonrası için öncelikle Ziya Hocamın da sık sık söz ettiği gibi biyolojik saatinizi belirleyin ve ona göre uyuma ve uyanma saatlerinizi belirleyin.

Daha sonra ister okuyor, ister çalışıyor olun, yapacağınız iş ayı, haftayı ve günü planlamak olsun. Bunun için isterseniz teknolojiden faydalanın isterseniz de benim gibi ajanda kullanın.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-5

Her gün daha çok gelişen bir dünyadayız ve yapılan araştırmalara göre yapay zeka ve otomasyonla birlikte bazı işlerin yok olacağını, bazı yeni işlerin ortaya çıkacağını söylüyor. O yüzden yapmamız gereken, yaşadığımız duruma hakim olup, VUCA halindeki dünyada “öğrenmeyi öğrenmek” olacak.

Her gün daha çok öğreneceğiz ve öğrendikleri uygulayacağız ve kaslarımıza geçireceğiz. Çünkü bilgi kaslara geçmezse hamallık dışında bir şey olmaz.

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-6

Ve tabii ki yabancı diller öğrenmeliyiz. Bunun için, Duolingo ve Cambly gibi gibi uygulamaları önerdiğim yazılarımı okuyabilirsiniz.

Son olarak, iki kapağı arasında bizleri diyardan diyara götüren kitapları unutmamak gerekir. Aşağıdaki fotoğrafta 2020 yılında okuduğum bazı kitaplar var. Hem sizlere öneri fotoğrafı olsun hem de benim umudum kırıldığında dönüp bakınca mutlu olduğum ve tekrar motive olacağım bir kare olsun.

Umarım 2021 yılının sonunda bu fotoğrafın yenisini sağlıkla ve huzurla çekebilirim. Huzurla, sağlıkla, mutlulukla, dostluklarla ve başarıyla gel 2021 🎈🙏

2020-nasil-gecti-2021-nasil-devam-edecek-resim-7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir